Mieszkaniec powiatu cieszyńskiego nie zamknął samochodu, więc nadarzyła się okazja. Złodziej ukradł nie tylko samochód, ale również znajdujący się w nim telefon oraz dokumenty i przesyłki. Straty sięgają co najmniej 6 tysięcy złotych. Apelujemy o zabezpieczanie swojego majątku!

Wczoraj mieszkaniec naszego powiatu, doręczając przesyłkę „zapomniał” wyłączyć silnik i zamknąć swój pojazd. Niestety, w jego pobliżu znajdował się ktoś, kto postanowił wykorzystać nadarzającą się okazję. Teraz policjanci ze Skoczowa poszukują sprawcy kradzieży samochodu.

Niech ta historia będzie przestrogą dla innych, ponieważ policjanci bardzo często mają do czynienia ze zgłoszeniami dotyczącymi kradzieży pojazdów, które pozostawione są nie dość, że otwarte, to w dodatku z kluczykami w stacyjce, a często nawet z włączonym silnikiem. Wiele zgłoszeń dotyczy również kradzieży wartościowych przedmiotów z niezamkniętego auta sprzętu, dokumentów czy wartościowych rzeczy pozostawionych przez właścicieli w pojazdach. Najczęściej są to telefony, laptopy lub dokumenty. Złodzieje szukają okazji, aby wzbogacić się w nieuczciwy sposób, a niektórzy, niestety często nieświadomie, im to ułatwiają. Podkreślić należy, że za kradzież odpowiada przede wszystkim złodziej, natomiast pozostawienie niezabezpieczonego sprzętu, samochodu czy innych przedmiotów, a wręcz zachęcanie niektórymi zachowaniami, specjalnie nie utrudnia przestępczej działalności.

Apelujemy nieustannie, by nie pozostawiać otwartych samochodów, a co więcej, nic cennego, co mogłoby skusić złodzieja. Jednocześnie zachęcamy, aby, kiedy w porze nocnej widzimy na osiedlowych parkingach nieznane osoby kręcące się przy samochodach sąsiadów, zadzwonić pod numer alarmowy 112- być może w ten sposób zniechęcimy potencjalnego złodzieja.

Wiele osób uważa, że włączony silnik czy pozostawienie otwartego auta na postoju to nic strasznego. Warto uświadomić sobie, że to, co może być wygodne dla kierowcy, jest wykroczeniem, za które można otrzymać mandat. Zatem przypominamy:

46 (ustęp 5.) Prawa o Ruchu Drogowym

"Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku"

Art. 60.2 Prawo o Ruchu Drogowym

Zabrania się kierującemu:

1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;

2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;

3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

4) ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku;

5) używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi.