Nadmierne przyciemnienie szyb – czy grozi za to laweta?

Wielu właścicieli samochodów decyduje się obecnie na przyciemnianie szyb w swoich samochodach. Sprawia to, że auto zyskuje nowoczesny i atrakcyjny wygląd. Ponadto szyby, które zostały przyciemnione zapewniają lepszą ochronę przed słońcem i nagrzewaniem się wnętrza auta w sezonie letnim. Warto mieć na uwadze to, że przyciemnianie szyb wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Limity związane z przyciemnianiem przednich szyb

W przypadku bocznych szyb przednich znajdujących się przy fotelach pasażera i kierowcy, przepisy mówią jasno, że nie mogą one przepuszczać mniej niż 70% światła. Oznacza to, że przyciemnienie może być jedynie delikatne. Sprawa wygląda jednak inaczej, jeśli chodzi o szyby umieszczone za pierwszymi siedzeniami.

Co warto wiedzieć o przyciemnianiu szyb z tyłu pojazdu?

Polskie przepisy nie określają stopnia zaciemnienia wszystkich szyb znajdujących się za siedzeniami przednimi. Każdy może więc wybrać stopień przyciemnienia zgodnie ze swoimi potrzebami i upodobaniami.

Oczywiście niezależnie od miejsca przyciemnienia (szyby przednie oraz tylne), jak i stopnia zaciemnienia, konieczne jest posiadanie specjalnego atestu Instytutu Szkła i Ceramiki. Brak tego dokumentu może doprowadzić do przykrych konsekwencji, gdy dojdzie do kontroli policyjnej, nawet w przypadku zaciemnienia zgodnego z przepisami.

Nieprawidłowości w przyciemnianiu i ich konsekwencje

Zbyt mocno przyciemnione szyby lub brak posiadania atestu to problemy prowadzące do problemów w razie kontroli drogowej. Wykroczenie to wiąże się z karą mandatu, a nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Zatrzymania dowodu można jednak uniknąć pod warunkiem samodzielnego usunięcia folii przyciemniającej. W przeciwnym przypadku dalsza jazda jest niemożliwa.

Problemy z usunięciem przyciemnienia – co robić?

Oczywiście folie przyciemniające są silnie mocowane do szyb, więc ich zdrapanie może doprowadzić do poważnych problemów, a nawet uszkodzenia szyb. W takiej sytuacji jedyne rozsądne rozwiązanie to wezwanie pomocy drogowej, którą można wyszukać na przykład przy pomocy serwisu PomocDrogowa.info - pomoc drogowa, laweta. Wiele takich firm posiada profesjonalny sprzęt do zdrapania folii przyciemniającej.

Jeżeli nie da się wykonać takiej usługi na miejscu, wówczas firmy zajmujące się pomocą drogową oferują holowanie do warsztatów, w których można pozbyć się takiego przyciemnienia. Dzięki takim działaniom będzie można odzyskać dowód rejestracyjny.