Mocne strony Bitcoin

Bitcoin to najstarsza i jednocześnie najpopularniejsza kryptowaluta i można śmiało powiedzieć, że na razie nic nie jest w stanie tego zmienić. Nawet zapowiadana przez Facebooka kryptowaluta o nazwie Libra może mieć problem, aby dogonić Bitcoin pod względem wartości i popularności. Jakie są mocne strony Bitcoin?

Nikt nie kontroluje Bitcoin

To jedna z najważniejszych zalet. Oznacza to głównie to, że na kurs Bitcoin nie może wpłynąć żadne państwo. Mowa tutaj szczególnie o działalności banku centralnego, który w razie potrzeby ma możliwość dodrukowania banknotów, aby pobudzić gospodarkę, co zwykle doprowadza do inflacji. Brak kontroli nad Bitcoin oznacza, że nie ma możliwości sztucznego zwiększenia ilości waluty w obiegu. Maksymalna ilość kryptowaluty Bitcoin została z góry określona i wynosi 21 milionów – wynika to z pewnych zależności matematycznych na których został oparty kod źródłowy tej kryptowaluty. W teorii oznacza to, że wartość Bitcoin powinna tylko rosnąć, bo będzie coraz trudniej ją zdobyć i nie wystarczy jej dla każdego.

Bezpieczeństwo

Kod źródłowy Bitcoin został tak stworzony, aby uniemożliwić jego złamanie. Cała baza jest zdecentralizowana i nie znajduje się na żadnym konkretnym komputerze, a na połączonej sieci bazy danych zwanej Blockchain. Śledząc wiadomości Bitcoin można też zauważyć, że nigdy nie doszło do sytuacji w której coś zagrażałoby całej sieci. Działa ona niezależnie od tego co dzieje się na świecie i w żadnym państwie. Komputery podłączone do sieci na których utrzymywana jest ta baza danych dbają o to, aby nie doszło do przekłamań oraz dbają o bezpieczeństwo odrzucając błędne dane, a zapisując jedynie realne transakcje. Można to porównać do stosu kolejnych elementów połączonych ze sobą w taki sposób, że jeśli doszłoby do próby sfałszowania pojedynczego wpisu w bazie Blockchain to wszystkie pozostałe elementy nie będą pasować do tak stworzonej bazy danych.

Szybkość przeprowadzania transakcji

Niezależnie od odległości transakcja zajmie około 10 minut. Ma to znaczenie szczególnie jeśli przeprowadzamy transakcje z osobami z innego krańca świata. Trudno wyobrazić sobie taką sytuację w postaci klasycznej waluty. Transakcja przechodzi przez bank, pieniądze są przewalutowane, następnie wysyłane do drugiego banku, gdzie musi dojść do sprawdzenia danej transakcji, działa tu też czynnik ludzki, który może opóźnić przepływ pieniędzy. Natomiast Bitcoin trafia niemalże natychmiastowo do odbiorcy, bez pośredników, bez przewalutowania, bez czynnika ludzkiego, bo cała transakcja jest oparta na sieci Blockchain, więc nikt nie kontroluje przepływu pieniędzy, a nad poprawnością czuwają jedynie sprzężone ze sobą komputery.