Popularne wyposażenie magazynowe – z czym to się je?

Wyposażenie magazynowe to szerokie i popularne określenie na narzędzia i urządzenia transportu wewnętrznego. Tak ujęte zagadnienie już na wstępie pokazuje nam, że wózki paletowe ręczne to opcja nie tylko dla mechanika czy inżyniera do warsztatu, ale także uniwersalny środek zapobiegania urazów dźwigania, wygodna inwestycja i nieodłączny element wielu przestrzeni roboczych. Paleciaki sprawdzą się w wielu zastosowaniach, opisuje je wiele parametrów. Jak podejść do zagadnienia?

Różne typy transportu wewnętrznego

Wózek paletowy, znany tez potocznie zwyczajnie jako paleciak, jest obecnie głównym elementem linii transportowych wewnętrznych. Może być wyposażony w wagę do palet, która ułatwia dokumentację, być wózkiem elektrycznym lub posiadać podnośnik nożycowy, dzięki któremu taki wózek podnośnikowy pomoże nam nie tylko w przewozie, ale także w podniesieniu ładunku na zadaną wysokość. Paleciak ręczny to urządzenie uniwersalne nie tylko ze względu na mnogość zastosowań roboczych, ale także możliwość jego wykorzystania przez każdą przeciętną osobę. Wózek paletowy ręczny obsłuży każda zdrowa osoba i chociaż nie jest to całkiem bezwysiłkowa opcja, to dołączenie podnośników nożycowych powinno załatwić lwią większość zastosowań w małych firmach, natomiast transport dużej skali ma dodatkowe standardy i rozwiązania, takie jak wózki magazynowe elektryczne.

Urządzenia prostsze

W nowoczesnych zakładach pracy, lokalach gastronomicznych i sklepach stosuje się również szereg narzędzi prostszych. Chociaż starsze miejsca stosują pewnie, mniej efektywne, zamienniki do wózków paletowych, to część z narzędzi ma swoje unikalne właściwości uzupełniające. Należy do nich na przykład wózek platformowy. Ta względnie prosta konstrukcja sprawdzi się znakomicie, gdy zaistnieje potrzeba przeniesienia wielu lekkich, ale nieporęcznych elementów. Jedynym ważnym ograniczeniem wózków platformowych będzie ich udźwig. W tej sytuacji alternatywą wózka paleciaka są często rolki transportowe do maszyn. Są one dobrym uzupełnieniem pracy w miejscach o względnie ciężkiej aparaturze, na przykład termicznej, czy meblach metalowych, na przykład szafach na narzędzia. Lokale gastronomiczne, zwłaszcza te o wąskiej przestrzeni roboczej, docenią obecność wózków schodowych i wózków do beczek. Będą one też nieocenionym narzędziem pracy dostawcy. Żurawie warsztatowe to również przykład prostego urządzenia uzupełniającego pracę w typowym warsztacie, na przykład samochodowym. Przy wszystkich zaletach wózka paletowego z wagą, nie zawsze sprawdzi się on w manipulacji ciężkimi częściami na pewnej wysokości.

Duża skala i waga

W przypadku gdy nasz transport uwzględnia większą skalę ładunkową, należy zainteresować się kupnem elektronicznych wózków, takich jak podnośnikowe lub sztaplarka. Pozwalają one na kompleksową obsługę wielu transportów, bez wkładu wysiłkowego (w porównaniu do wózka ręcznego). Ich udźwig jest również większy od typowych paleciaków, a nawet paleciaów z wagą, w teorii dostosowanych do większej ładowności ze względu na specyfikację modułu ważącego. Ponadto waga może być elementem elektronicznych wózków transportowych.