Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Cieszyn

Odfrankowanie kredytu – na czym polega to rozwiązanie?

Coraz częściej zapadają pomyślne dla frankowiczów wyroki, które nakazują oddanie klientom nadpłat z tytułu niekorzystnej indeksacji i ryzyka kursowego. Taką możliwość daje nam odfrankowanie kredytu. Jednak czy wszyscy kredytobiorcy mogą zdecydować się na podobne rozwiązanie? Jak należy postępować, aby uzyskać odwalutowanie kredytu i przekształcić go w zobowiązanie złotówkowe? W tym celu konieczne będzie wkroczenie na ścieżkę prawną.

Czy warto rozważyć ugodę z bankiem?

O ile jeszcze kilka lat temu banki były całkowicie zamknięte na ewentualną współpracę z frankowiczami, o tyle teraz, klienci mogą uzyskać propozycję ugody. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie w wielu sytuacjach będzie dla nas po prostu nieopłacalne. Banki obserwują sytuację i dostrzegają zmiany w orzecznictwie sądowym. Tym samym, muszą liczyć się z ogromnymi stratami w perspektywie najbliższych kilku lat. Stąd bierze się taka otwartość ugodę z klientem. Liczni radcy prawni Warszawa przekonują jednak, że tylko pozew daje nam szanse na uzyskanie w pełni satysfakcjonującego rozwiązania kwestii kredytu we frankach.

Sądy stają po stronie frankowiczów

W ostatnich latach przybyło wyroków na korzyść frankowiczów. Niedawno zapadł również ostateczny werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W związku z tym, pozew daje nam obecnie dużo większe szanse na szczęśliwe zakończenie. Pomoc frankowiczom stoi na coraz wyższym poziomie, dzięki czemu, odfrankowanie kredytu staje się realnym scenariuszem w przypadku wielu tysięcy kredytobiorców. Coraz większa liczba kancelarii z powodzeniem zajmuje się podobnymi sprawami i pozwala walczyć o korzystne rozstrzygnięcia.

Czym jest odfrankowanie kredytu?

Unieważnienie kredytu w dosłownym tego słowa znaczeniu nie wchodzi w grę. Mało efektywnym rozwiązaniem jest także spłata po kursie franka z dnia zawarcia umowy. Taką propozycję przewidywała chociażby ustawa frankowa, która nigdy nie weszła w życie. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest odwalutowanie kredytu we frankach. W tym wariancie, zobowiązanie jest uważane za kredyt w złotówkach. W nowych warunkach umowy, klient otrzymuje zatem dużo niższą kwotę do spłaty. W wielu sytuacjach może się okazać, że w zgodzie z nowymi warunkami, pełna kwota zobowiązania została już spłacona z nadwyżką.

Zarówno osoby, które wciąż spłacają swój kredyt, jak również frankowicze, którzy zobowiązanie zostawili za sobą zobowiązanie, mogą ubiegać się o zwrot nadwyżki spowodowanej niekorzystną indeksacją kursową. Aby uzyskać tak pozytywne rozwiązanie sprawy, z pomocą przychodzi nam doświadczona kancelaria prawna Warszawa, z która z powodzeniem prowadziła już podobne sprawy. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do tematu.

Jak ubiegać się o odfrankowanie kredytu?

Jak już wspomnieliśmy, takiego rozwiązania raczej nie zaproponuje nam ugoda z bankiem. W związku z tym, klienci powinni przemyśleć pozew do sądu. Dochodzenie swoich praw na własną rękę jest bardzo trudne, w związku z czym powinniśmy zdecydować się na pomoc świadczoną przez fachowców. Rzetelna kancelaria Warszawa pozwoli na dużo szybsze sformułowanie pozwu oraz znalezienie argumentów potrzebnych do korzystnego rozstrzygnięcia sprawy. Kredyt we frankach doprowadził do wielu osobistych tragedii oraz poważnych długów. Dobrą informacją jest to, że prawna pomoc frankowiczom pozwala w końcu na rehabilitację strat finansowych i moralnych.