Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Cieszyn

Policjanci z cieszyńskiej komendy uczestniczyli dziś w kolejnym szkoleniu związanym z kampanią „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Hasło akcji czyli „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” będzie im towarzyszyć podczas spotkań z młodzieżą, które mają na celu zwiększenie świadomości młodych osób oraz uzmysłowienie im, jak niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia są dopalacze i narkotyki.

Edukowanie dzieci i młodzieży z zakresu zagrożeń jakie niosą za sobą narkotyki i dopalacze jest niezwykle ważnym elementem, które ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat zagrożeń, związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy. Ważne jest także poruszanie kwestii konsekwencji zdrowotnych, prawnych oraz społecznych uzależnienia.

Dziś w świetlicy skoczowskiego komisariatu policyjny profilaktyk przeprowadził szkolenie mundurowych dotyczące dopalaczy oraz narkotyków. Zostały przedstawione założenia kampanii pod nazwą "Narkotyki i dopalacze zabijają", która jest przedsięwzięciem MSWiA, organizowanym w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

  • ​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);

  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;

  • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;

  • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;

  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;

  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;

  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;

  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;

  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;

  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;

  • zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

  • bóle głowy, migrena;

  • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;

  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;

  • nudności, wymioty, biegunka;

  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;

  • reakcje alergiczne;

  • myśli samobójcze, omamy;

  • napady leku, halucynacje;

  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

​Gdzie szukać pomocy:

  • 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

  • 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

  • 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

  • 800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka