• Nietrzeźwi, bez uprawnień… Nie reagujesz? Akceptujesz!

  W środę, 10 lipca policjanci ruchu drogowego cieszyńskiej komendy prowadzili działania „bezpieczny pieszy”. Podczas tych działań kontrolowali również kierujących. Dwóch z nich kierowało samochodem w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień, jeden z nich doprowadził do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego w Wiśle. Pamiętajmy, że każdy, kto ma informacje na temat osób, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu może temu zapobiec przekazując informacje na numer alarmowy 112. Nie reagujesz ? Akceptujesz!

 • r4.jpg

   

   

  Zarząd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Cieszynie zaprasza na uroczystość upamiętniającą 49 rocznicę tragicznie zmarłych strażaków w czasie powodzi 1970 roku, ratujących Most Wolności. Uroczystość odbędzie się dnia 19 Lipca 2019 roku o godz. 18.00 przy Moście Wolności w Cieszynie.

  W programie uroczystości:
  1. Przywitanie gości, mowa okolicznościowa.
  2. Minuta ciszy.
  3. Modlitwa księży.
  4. Zapalenie zniczy pod tablicą i składanie kwiatów.
  5. Przemarsz na most.
  6. Symboliczny most wodny.
  7. Złożenie wieńca w nurt rzeki Olzy.

 •  

  w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Cieszyna projektu uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych prowadzonych w zakresie zadań własnych przez Gminę Cieszyn lub na jej zlecenie

   

 •  

  Informujemy, że na podstawie § 8 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 r., poz. 96) w dniu 1 sierpnia 2019 roku o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ramach treningu planuje się uruchomienie na terenie miasta Cieszyna 14 syren alarmowych. Emitowany będzie dźwięk ciągły trwający 3 minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

 • Odpowiedzą za spowodowanie katastrofy w postaci pożaru odpadów chemicznych

  Policjanci z cieszyńskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali 4 mężczyzn podejrzanych o spowodowanie pożaru odpadów w hali magazynowej w Chybiu. 54-letni mężczyzna i jego 3 pracownicy odpowiedzią teraz za spowodowanie katastrofy zagrażającej życiu i zdrowiu oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Dwóch mężczyzn, w tym dysponujący halą przedstawiciel jednej ze spółek, zostało tymczasowo aresztowanych, a dwóch objętych policyjnym dozorem. Grozi im do 10 lat więzienia.

 • Święto Policji w cieszyńskim garnizonie

  Dziś w Domu Narodowym w Cieszynie miały miejsce uroczyste obchody Święta Policji cieszyńskiego garnizonu. W tym roku były one szczególne, bowiem mundurowi świętowali 100 rocznicę powstania Policji Państwowej. Zaproszony na uroczystość Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Justyński w obecności Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie wręczał funkcjonariuszom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono śmierć nadkom. Krzysztofa Skowrona oraz odegrany został sygnał „Śpij kolego”.

 • Naturalny płyn do mycia naczyń

  Praktycznie każdego dnia, przez nasze dłonie przelewają się setki litrów wody i płynu do mycia naczyń, w celu pozbycia się wszelkich resztek, fragmentów przypalonego jedzenia i tłuszczu. Oglądając dziesiątki reklam w telewizji, zostajemy zachęcani do zakupu coraz to bardziej innowacyjnych produktów, które po użyciu jednej kropli, są w stanie umyć cały stos naczyń. Niestety, w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

  Wykorzystywany w dużych ilościach płyn do mycia naczyń, może być bardzo szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i dla skóry naszych dłoni. Dodatkowo, na naczyniach, które są pozornie czyste, wciąż znajduje się detergent. W każdym płynie do naczyń zawsze można znaleźć niezliczoną ilość związków.

  Popularne płyny do mycia naczyń

  Na początku, warto nadmienić fakt, że nawet jeśli dobrze opłuczemy nasze naczynia, to na nich wciąż będzie znajdować się sporo środków, a będą to m.in.:

  • polimery regulujące lepkość
  • wybielacze
  • etanol
  • kwas octowy
  • środki enzymatyczne
  • oksyetylenowane alkohole tłuszczowe
  • chlorek sodu
  • gliceryna bądź lanolina (dla ochrony dłoni)
  • środki odrdzewiające
  • surowce modyfikowane genetycznie
  • regulatory twardości wody
  • substancje konserwujące, zapachowe i barwiące

  Patrząc na tę długa listę substancji, z pewnością przekonujemy się, że to zdecydowanie za wiele, jak na normalny płyn do mycia naczyń. Ponadto, niektóre z tych składników mogą powodować nawet alergię. Decydując się na środek do naczyń, najczęściej zwracamy uwagę na jego zapach i cenę, natomiast zdecydowanie rzadziej myślimy o tym, jaki wywiera on wpływ na środowisko. Jako, że panuje ogromna konkurencja, także i wybór jest niemniejszy.

  Producenci płynów do naczyń, wychodzą z coraz to nowymi pomysłami, aby jak najbardziej udoskonalać swoje produkty. Sprawić, by były intensywne w zapachu, maksymalnie wydajne, świetnie radziły sobie z zabrudzeniami oraz dostatecznie dbały też o skórę. Bardzo rzadko pojawia się informacja o tym, że dany specyfik jest biodegradowalny. Czasami spotkamy napis – „ulega biodegradacji (przyjazny dla środowiska). Niestety, jak i w wielu przypadkach , jest to jedynie reklamowy chwyt. Mimo, że część składników faktycznie może być biodegradowalna, inne będą za to wytwarzane na bazie ropy naftowej. Zanim jeszcze zdecydujemy się na konkretny płyn do naczyń, należy także mieć na uwadze to, czy nie był on też wcześniej testowany na zwierzętach.

  Postaw na alternatywę

  Czy zatem w związku z tym, co zostało opisane powyżej, istnieje jakieś rozwiązanie? Tak, przede wszystkim, warto odstawić popularne środki, stawiając w zamian na te ekologiczne, posiadające stosowne certyfikaty, lub też na domowe płyny do naczyń, które dość łatwo wykonać. Wszelkie naturalne płyny do naczyń będą na pewno w 100% biodegradowalne. Jako, że wszelkie substancje, z których powstają pochodzą z natury, będą też bezpieczne dla środowiska oraz naszej skóry. To, z czego powstają to głównie woda i substancje czynne powierzchniowo – kwas cytrynowy, lub olej kokosowy. Zawierają też naturalne esencje zapachowe. W związku z zagęszczeniem, będą tak samo wydajne jak te, które reklamuje się w telewizji.

  Wszyscy, który posiadają skłonności alergiczne, powinni decydować się na płyny, które nie zawierają konserwantów oraz dodatkowych zapachów. Mogą one mieć w nazwie słowo sensitive lub neutral, jednak ich kupno będzie wiązało się z większym kosztem, niżeli środków ogólnodostępnych. Stąd też, często poleca się płyny do naczyń, które wykonywane są własnoręcznie. Przygotowanie wcale nie jest trudne i czasochłonne. Wystarczy odnaleźć odpowiednią recepturę.

 • Zaproszenie na obchody Święta Policji z okazji 100.rocznicy powstania Policji Państwowej

  Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie zaprasza na obchody Święta Policji w garnizonie cieszyńskim. Uroczystość odbędzie się w 11 lipca w budynku Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Dom Narodowy w Cieszynie.

 • Dziś akcja "Kaskadowy pomiar prędkości". Kierowco noga z gazu!

  Dzisiaj policjanci prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne w kraju. Kierowcy noga z gazu!

 • Wypadek na Katowickiej w Cieszynie

  Wczoraj wieczorem na ul. Katowickiej w Cieszynie doszło do wypadku drogowego. W zderzeniu golfa i audi ucierpiał pasażer pierwszego pojazdu. Sprawca zdarzenia był pod wpływem marihuany. Droga w miejscu zdarzenia była zablokowana przez blisko dwie godziny. Mundurowi zorganizowali objazdy.

 • Zaproszenie na obchody Święta Policji z okazji 100.rocznicy powstania Policji Państwowej

  Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie zaprasza na obchody Święta Policji w garnizonie cieszyńskim. Uroczystość odbędzie się w 11 lipca w budynku Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Dom Narodowy w Cieszynie.

 • Dziś akcja "Kaskadowy pomiar prędkości". Kierowco noga z gazu!

  Dzisiaj policjanci prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne w kraju. Kierowcy noga z gazu!

 • Wypadek na Katowickiej w Cieszynie

  Wczoraj wieczorem na ul. Katowickiej w Cieszynie doszło do wypadku drogowego. W zderzeniu golfa i audi ucierpiał pasażer pierwszego pojazdu. Sprawca zdarzenia był pod wpływem marihuany. Droga w miejscu zdarzenia była zablokowana przez blisko dwie godziny. Mundurowi zorganizowali objazdy.

 •  

  Gmina Cieszyn aktualnie realizuje projekt „Cieszy nas mała przedsiębiorczość” dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, mający na celu wypracowanie rozwiązań wspierających przedsiębiorców działających w śródmieściu Cieszyna. 

  W jego ramach, przygotowaliśmy dla Państwa ankietę . Celem ankiety jest zebranie opinii przedsiębiorców i mieszkańców o ich potrzebach, problemach i oczekiwaniach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Cieszynie. 

  Wyniki badania posłużą do wypracowania rozwiązań wspierania lokalnej przedsiębiorczości.

  Uprzejmie proszę o udział w ankiecie. Państwa opinia ma duże znaczenie dla jakości i rzetelności przeprowadzenia projektu. Pozwoli zaplanować działania wspierające, które będą odpowiadać na realne potrzeby firm działających w Cieszynie.

  Dziękujemy za udział w ankiecie.

  ANKIETA ON LINE 

 • fot. pixabay.com/pl

   

  Energetyka Cieszyńska informuje mieszkańców os. Liburnia, że z powodu modernizacji sieci ciepłowniczej nastąpi przerwa w dostawie ciepłej wody użytkowej (CWU) od dnia 10.07.2019 od godz. 8.00 - 18.00 do następujących budynków:

  Św. Jerzego 4,5,6,7,9,11,

  Moniuszki 13,14,15,16,18,22,24,26, 

  Szymanowskiego 10,12,14,

  Bucewicza 16,25a,45.

  Za wynikłe z tego powodu trudności Energetyka Cieszyńska przeprasza.

  Bliższych informacji można uzyskać dzwoniąc: Pogotowie ciepłownicze: tel. 993, 0-33 8576 865

 • wr_s[27].png

  Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Wiadomości Ratuszowych”. Przeczytamy w nim o ostatnich, ciekawych wydarzeniach w mieście oraz znajdziemy, jak zawsze, zapowiedzi najbliższych wydarzeń kulturalnych.

 •  

  Szanowni Mieszkańcy Cieszyna,

  Miasto Cieszyn jest w trakcie opracowywania wniosku aplikacyjnego do Programu ROZWÓJ LOKALNY, finansowanego w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 - 2021.

  Celem programu jest wzmocnieni spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości życia dla wszystkich mieszkańców (w tym grup defaworyzowanych) i użytkowników średnich i małych miast.

  Takie miasta, znajdujące się w gorszej sytuacji niż większe ośrodki, borykają się szeregiem problemów natury środowiskowej, gospodarczej, społecznej czy instytucjonalnej. Potrzebują kompleksowych i skoordynowanych działań, żeby między innymi poprawić jakość powietrza, dostosować się do zmian klimatycznych, zatrzymać negatywne trendy depopulacyjne, odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, stworzyć dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnić wydajność lokalnej administracji tak aby miasto stało się przyjazne do życia.

  Dlatego zwracamy się do Mieszkańców Cieszyna o wypełnienie załączonej ankiety i odesłanie jej na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiste złożenie w Urzędzie Miejskim do piątku 14 lipca br.

  ANKIETA ON LINE

  Przemysław Major

  II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna