Stały dopływ świeżego powietrza wpływa na zdrowie i samopoczucie wszystkich domowników. Naturalna wymiana powietrza może nie być wystarczająca, dlatego w nowoczesnym budownictwie standardem są kontrolowane systemy wentylacyjne. Czy montaż takich urządzeń to dobry pomysł? Poznaj zalety wentylacji z rekuperacją.
Na czym polega rekuperacja?
Izolacja termiczna budynku ma na celu zmniejszenie strat ciepła. Przynosi to korzyści ekonomiczne, a jednocześnie sprawia, że w domu jest ciepło i przyjemnie. Szczelna izolacja przekłada się jednak na ograniczoną wymianę gazów. Usuwa bowiem wszelkie nieszczelności, przez które przedostawałoby się świeże powietrze.
Jak rozwiązać konflikt między ochroną termiczną a koniecznością dostarczenia powietrza do domu? Do wyboru masz klimatyzację, wentylację oraz wentylację z rekuperacją. Pierwsze z wymienionych rozwiązań chłodzi to samo powietrze, zwykła wentylacja tylko je wymienia, z kolei wentylacja z rekuperacją łączy w sobie wszystkie te cechy. Jak to możliwe? Urządzenie odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza (w rekuperatorze dochodzi do przekazania temperatury powietrza wywiewanego i nawiewanego). Dzięki temu podnosi temperaturę świeżego powietrza zimą oraz chłodzi latem.
Wentylacja z rekuperacją w domu – zalety
Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, minimalizuje straty ciepła, które może powodować konwencjonalna wentylacja. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na wentylację z rekuperacją w swoim domu? Sprawdź poniższe argumenty.
Zawsze świeże powietrze
Posiadając system wentylacyjny z odzyskiem ciepła, cieszysz się świeżym powietrzem przez cały rok. Na działanie rekuperatora nie wpływają skrajne temperatury lub zamknięte okna. Co ważne, jakość higieniczna nawiewanego powietrza jest wysoka oraz cechuje się niską zawartością dwutlenku węgla. Jest więc ono nie tylko świeże, ale i czyste.
Ochrona przed smogiem
Smog oraz groźne pyły powodują, że otwarcie okna nie zawsze jest bezpieczne. W przypadku wentylacji z rekuperacją nie musisz się tym martwić. Urządzenia są wyposażone w wysokiej klasy filtry (np. przeciwpyłowe lub drobnopyłowe), które radzą sobie m.in. z zanieczyszczeniami, pyłami, alergenami i kurzem. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla alergików, a także wszystkich osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie.
Komfort na co dzień
Posiadając wentylację z rekuperacją, zyskujesz codzienny komfort, który docenisz już od pierwszych chwil po montażu urządzenia. Jak to wygląda w praktyce?
- koniec z przeciągami (nie musisz wietrzyć pomieszczeń),
- do mieszkania nie przedostaną się owady (możesz zamykać okna na noc, bez obaw o to, że będzie duszno),
- obniżenie wilgotności powietrza (brak pleśni),
- skuteczne pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów (np. po gotowaniu).
Świeże i pachnące powietrze jest w domu przez cały czas, co z pewnością ucieszy wszystkich domowników.
Niższe zapotrzebowanie na ciepło
Wymiennik ciepła w rekuperatorze przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia nawiewanego. Jak to wpływa na system grzewczy? Znacznie maleje zapotrzebowanie na energię pierwotną, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych. Nowoczesny system zapewni więc nie tylko komfort, ale przy okazji pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
Wentylacja centralna czy decentralna?
Decydując się na wentylację z rekuperacją, musisz przemyśleć, jaki jej rodzaj będzie najlepszy w przypadku Twojego domu. Do wyboru masz:
- wentylację centralną – główna centrala znajduje się w pomieszczeniu technicznym, a świeże powietrze jest doprowadzane kanałami do wybranych pomieszczeń, dzięki czemu wentylowany jest cały budynek,
- wentylację decentralną – jednostka jest instalowana w ścianie zewnętrznej danego pomieszczenia, dlatego wentyluje tylko określone wnętrze, nie wymaga też montażu kanałów, więc nie musi wiązać się z koniecznością przeprowadzenia remontu.
System centralny instaluje się zazwyczaj w nowo powstających budynkach, zaś decentralny w już użytkowanych.
Ciesz się świeżym, czystym powietrzem!
Wentylacja z rekuperacją to nowoczesny sposób na stały dopływ świeżego powietrza do domu. Wybierając odpowiedni system, warto zwrócić uwagę na to, aby cechował się cichą pracą, minimalistycznym designem i wysokiej jakości filtrami. Dokładnie taka wentylacja jest dostępna w ofercie firmy Stiebel Eltron. Wieloletnie doświadczenie, nowatorskie rozwiązania oraz bogactwo rozwiązań (systemy centralne i decentralne) to gwarancja udanego zakupu!