Alarmujący wzrost prób wyłudzeń kredytów – rekord w I kwartale 2024!
Wzrost liczby prób wyłudzeń tożsamości osiągnął rekordowe poziomy. Dane z pierwszego kwartału 2024 roku wskazują na niepokojący trend w przestępczości finansowej. Ochrona tożsamości staje się kluczowa.
  1. W I kwartale 2024 roku odnotowano ponad 3 tysiące prób wyłudzeń kredytów.
  2. Łączna kwota prób wyłudzeń wyniosła 82,9 mln zł, co jest wzrostem o 55% w porównaniu do poprzedniego roku.
  3. Najwięcej prób wyłudzeń zdarzyło się w województwach dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim.
  4. Związek Banków Polskich podkreśla znaczenie szybkiego zastrzegania utraconych dokumentów.

W pierwszym kwartale tego roku Polska zanotowała rekordową liczbę prób wyłudzeń finansowych z wykorzystaniem kradzionej tożsamości. Według raportu infoDOK, co 40 minut dochodziło do próby wyłudzenia kredytu. Agnieszka Wachnicka, Wiceprezeska Związku Banków Polskich, podkreśla, że "kluczowe jest, aby każdy utracony dokument jak najszybciej zastrzec w banku".

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, Związek Banków Polskich wraz z policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji intensyfikuje działania prewencyjne. Wprowadzono uniwersalny numer telefonu 828 828 828, który umożliwia zastrzeżenie zarówno dokumentów, jak i kart bankowych. Dzięki temu, dane trafiają nie tylko do banków, ale również do operatorów telefonii komórkowej oraz tysięcy innych firm, które mogą być wykorzystane w procesie weryfikacji tożsamości.

Centralna Baza Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE na koniec marca zawierała ponad 2,5 miliona zarejestrowanych dokumentów, co stanowi wzrost o 39 068 sztuk w porównaniu do poprzedniego kwartału. System ten stanowi kluczowy element w walce z przestępczością finansową, chroniąc obywateli przed potencjalnymi stratami finansowymi i naruszeniem prywatności.

W obliczu rosnącej liczby wyłudzeń, każdy obywatel powinien być świadomy znaczenia odpowiedzialnego zarządzania swoimi dokumentami tożsamości. Wzmożona czujność i szybka reakcja w przypadku ich utraty mogą zapobiec poważnym konsekwencjom finansowym i prawom.


Źródło: Powiat Cieszyński