Cieszyn zaprasza na muzyczne i kulturalne wydarzenia 27-29 czerwca 2025

3 min czytania
Cieszyn zaprasza na muzyczne i kulturalne wydarzenia 27-29 czerwca 2025


Weekend w Cieszynie zapowiada się niezwykle różnorodnie – od muzycznych festiwali po sportowe emocje i rodzinne atrakcje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wyjątkowa atmosfera miasta na granicy kultur sprawi, że te dni zostaną na długo w pamięci.

  • Muzyczne wydarzenia i artystyczne spotkania w sercu Cieszyna
  • Sport, herbata i chóralne brzmienia – sobota pełna atrakcji w Cieszynie
  • Niedziela z rodziną i kulturą na cieszyńskim wzgórzu

Muzyczne wydarzenia i artystyczne spotkania w sercu Cieszyna

Już w piątek 27 czerwca warto zanurzyć się w świat dźwięków podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Artystycznej poświęconej śląskim kompozytorom oraz X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra. Spotkania odbywają się w sali kameralnej Uniwersytetu Śląskiego, gdzie od godziny 10:00 do 13:30 można poznać fascynujące historie i twórczość lokalnych mistrzów muzyki.

Wieczorem dach Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej ożyje rytmami house music dzięki wydarzeniu TramVibes – ALAUDA, które potrwa od 17:00 do 22:00. Równocześnie miłośnicy muzyki na żywo mogą odwiedzić Mufkę, gdzie o 18:00 rozpocznie się koncert. O 19:30 w Domu Narodowym czeka natomiast wyjątkowy koncert chórów Seeing Voices i Ad libitum pod hasłem „Muzyka chóralna migająca” – to niecodzienna okazja, by doświadczyć muzyki inaczej niż zwykle.

Noc zakończy się tanecznym akcentem na Chill Island o godzinie 21:00, a później wszyscy zainteresowani będą mogli podziwiać mappingi świetlne na Ratuszu Miejskim oraz w CIT Czeski Cieszyn przy ulicy Hlavni 1a – spektakle zaplanowano na godziny 21:00, 21:30 i 22:00.

Sport, herbata i chóralne brzmienia – sobota pełna atrakcji w Cieszynie

28 czerwca miasto tętni aktywnością już od rana. W hali przy Szkole Podstawowej nr 2 od 8:00 do 15:00 trwa Piknik Streetball 3x3 – idealny dla fanów koszykówki szukających sportowych wyzwań. Równolegle o godzinie 9:00 startuje Parkrun Cieszyn przy alei Józefa Łyska obok stadionu – to doskonała propozycja dla biegaczy każdego poziomu.

Wzgórze Zamkowe zaprasza na Święto Herbaty / Svátek čaje 2025, które potrwa aż do godziny 20:30. To wydarzenie dla smakoszy i miłośników kultury herbacianej z obu stron granicy, oferujące liczne degustacje i warsztaty.

Miłośnicy muzyki chóralnej mają okazję uczestniczyć w przesłuchaniach konkursowych Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. prof. Józefa Świdra w Domu Narodowym od godziny 9:30. Po południu organizowane są zwiedzania Browaru przy ulicy Dojazdowej o godzinach 12:00 i 14:00 – to szansa, by poznać historię jednego z ważniejszych zakładów przemysłowych miasta.

O godzinie 15:00 zaczyna się wyjątkowy spacer „Muzycznym Szlakiem Cieszyna”, podczas którego chóry festiwalowe wystąpią na kilku historycznych punktach miasta – Rynku, Studni Trzech Braci, Rotundzie św. Mikołaja oraz Wieży Piastowskiej. Wieczorem o 18:30 w Kościele Jezusowym odbędzie się Koncert Galowy X Międzynarodowego Konkursu Chóralnego z udziałem m.in. Madrigal Singers – Narodowego Chóru Filipin.

Podobnie jak poprzedniego dnia, noc zamknie taneczna impreza Last dance na Chill Island (21:00) oraz mappingi świetlne na Ratuszu Miejskim i w CIT Czeski Cieszyn (godziny 21:00, 21:30 i 22:00).

Niedziela z rodziną i kulturą na cieszyńskim wzgórzu

Ostatni dzień weekendu również obfituje w atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Święto Herbaty kontynuuje swoją obecność na Wzgórzu Zamkowym od rana do wieczora (9:00-20:30), a o godzinie 10:03 z dworca kolejowego wyrusza wycieczka pociągiem do ZOO Ostrawa – propozycja dla rodzin z dziećmi i miłośników przyrody.

Na terenie Pod Wałką między godzinami 12:00 a 15:00 odbywa się Festiwal Baniek – kolorowa zabawa dla najmłodszych oraz dorosłych ceniących radosną atmosferę plenerowych wydarzeń.

Zainteresowani historią mogą skorzystać ze zwiedzania Browaru (12:00 i 14:00), a o godzinie 13:30 pod Oranżerią Zamkową czeka przewodnik gotowy oprowadzić po najciekawszych zakamarkach miasta.

Wieczorem o godzinie 16:00 w Cafe Muzeum odbędzie się koncert „Ocalić od zapomnienia” dedykowany pamięci Andrzeja Śnioszka, wpisujący się w program X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra.

Nocne mappingi świetlne powrócą na Ratusz Miejski oraz do CIT Czeski Cieszyn o godzinach 21:00, 21:30 i 22:00, kończąc pełen emocji weekend.

Na podst. UM Cieszyn

Autor: krystian