Uwaga na zagraniczne oferty pracy – jak uniknąć handlu ludźmi?

Wakacje to czas, kiedy wielu z nas decyduje się na wyjazdy zagraniczne w poszukiwaniu sezonowej pracy. Choć może to być doskonała okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy i poznania nowych kultur, warto pamiętać o niebezpieczeństwach związanych z handlem ludźmi. Ten problem dotyczy nie tylko odległych krajów, ale także naszych bliskich i nas samych.

Handel ludźmi - problem globalny i lokalny

Handel ludźmi to przestępstwo, które ma miejsce na całym świecie, w tym również w Polsce. Jest to zjawisko, które boleśnie i długotrwale traumatyzuje swoje ofiary. Przestępcy wykorzystują różne metody werbunku, aby zwabić niczego nieświadome ofiary. Często osoby te są zmuszane do pracy w nieludzkich warunkach, bez wynagrodzenia, a nawet do uprawiania prostytucji.

„Dwa dni siedziała w krzakach, nie zważając na chłód, głód, pragnienie. W zasadzie tych odczuć nie pamięta. Pamięta, że bała się poruszyć. Bała się nawet głośno oddychać. Każdy szmer nasilał w niej poczucie wszechogarniającego lęku. Że ją znajdą, że znów zamkną, że znów każą uprawiać seks, z każdym, bez wyjątku, że znów będą nią pomiatać” - to fragment autentycznej historii jednej z ofiar handlu ludźmi.

Sezonowa praca - jak się zabezpieczyć?

Wakacje to czas, kiedy wiele osób, zwłaszcza młodych, wyrusza za granicę w poszukiwaniu sezonowej pracy. Choć taka praca może być świetną okazją do zarobienia pieniędzy i nauki języka, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Przede wszystkim, nie ufaj bezgranicznie ofertom pracy, które wyglądają zbyt dobrze, aby były prawdziwe. Zawsze dokładnie sprawdzaj pracodawcę i warunki zatrudnienia.

„Nie jadł kilka dni, jego ciało krzyczało z bólu, każdy ruch wymagał niewiarygodnej od niego determinacji. Te kilka godzin snu było mu tak bardzo potrzebne. Ale zaraz znów po niego przyjdą, znów każą pracować, w upale, bez jedzenia, prawie bez wody, znów będą krzyczeć, bić, grozić, że nigdy nie zobaczy swoich dzieci, rodziny. A on chciał tylko znaleźć pracę, pracę, która zapewni im byt, chciał tylko dobrego życia dla swoich najbliższych” - kolejna tragiczna historia, która mogła spotkać każdego z nas.

Jakie kroki podjąć przed wyjazdem za granicę?

Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, nie bądź obojętny na swoje bezpieczeństwo. Sprawdź wiarygodność agencji pracy, z którą zamierzasz współpracować, oraz dokładnie zapoznaj się z warunkami zatrudnienia. Nie ufaj bezgranicznie ofertom, które wydają się zbyt atrakcyjne.

W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje Wydział do Walki z Handlem Ludźmi, który został powołany 22 stycznia 2014 roku. Jego zadaniem jest zwalczanie handlu ludźmi, sutenerstwa, stręczycielstwa i kuplerstwa, a także pedofilii i pornografii dziecięcej. Wydział ten prowadzi dwa kanały komunikacji: skrzynkę e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz infolinię +48 664 974 934. Można tam zgłaszać wszelkie podejrzenia i informacje dotyczące tych przestępstw.

Razem dbajmy o nasze bezpieczeństwo

Handel ludźmi to problem, który może dotknąć każdego z nas. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie dbali o nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że nie jesteśmy bezbronni – mamy narzędzia i instytucje, które mogą nam pomóc. Bądźmy czujni i nie bądźmy obojętni na los innych. Wspólnie możemy zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą tego przestępstwa.

Pamiętaj! Zanim podejmiesz pracę, nie ufaj bezgranicznie, nie bądź obojętny i razem dbajmy o nasze bezpieczeństwo.


Źródło: KPP w Cieszynie