Wernisaż: Hubert Hilscher świętuje 100 lat!
W stulecie urodzin Huberta Hilschera, wybitnego plakacisty, odbył się wernisaż jego prac w Galerii Uniwersyteckiej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Wystawa, zatytułowana „Hubert Hilscher. 100 lat!”, jest hołdem dla jego twórczości i wpływu na polską szkołę plakatu.
  1. Wystawa prezentuje około 300 prac Hilschera.
  2. Hubert Hilscher był dyrektorem artystycznym WAG i dwumiesięcznika „Projekt”.
  3. Znany z projektów inspirowanych cyrkiem oraz książek o sztuce.
  4. Wystawa dostępna do 25 czerwca 2024 roku.

Hubert Hilscher, znany z około 300 plakatów, był jednym z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego najbardziej rozpoznawalne prace były inspirowane cyrkiem, ale zajmował się również projektowaniem książek, czasopism i logotypów. Po ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Hilscher pracował w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym (WAG), gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego w latach 1961–1970.

W latach 1962-1983 Hilscher był związany z prestiżowym dwumiesięcznikiem „Projekt”, który zdobył popularność w całej Europie. Jako dyrektor artystyczny miał ogromny wpływ na kształtowanie gustów graficznych czytelników. Jak sam mówił w wywiadzie z 1978 roku: „Współczesny człowiek poddany jest presji informacji wizualnej. Poziom artystyczny tej kreacji kształtuje gusty społeczeństw. Dlatego rola grafiki użytkowej jest ogromna”.

Był również członkiem komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, jednego z najważniejszych konkursów graficznych na świecie. Wspierał wielu młodych twórców, co podkreśla dr hab. Stefan Lechwar, kurator wystawy w Cieszynie. WAG, z którym Hilscher był związany, patronował środowisku plakacistów, co przekładało się na liczne zlecenia projektowe dla nich.

Kurator wystawy, dr hab. Stefan Lechwar, podkreśla, że Hilscher był postrzegany jako autorytet artystyczny i moralny, mimo że sam uważał się za rzemieślnika. Jego prace są obecnie przypominane i doceniane, choć za życia nie doczekał się indywidualnej wystawy w Polsce. Wystawa w Galerii Uniwersyteckiej jest więc wyjątkową okazją do zapoznania się z jego dorobkiem.

Ekspozycja prezentuje prace Huberta Hilschera pochodzące ze zbiorów jego rodziny. Warto odwiedzić Galerię Uniwersytecką przy ul. Bielskiej 62 i zobaczyć dzieła tego wybitnego artysty. Wystawa potrwa do 25 czerwca 2024 roku. Dla grup zorganizowanych, uczniów i seniorów istnieje możliwość skorzystania z oprowadzenia kuratorskiego po wcześniejszym umówieniu się.

fot. Konrad Aleksander


Na podstawie: Urząd Miejski Cieszyn