Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Cieszyn

Przeglądy jamy ustnej u dzieci – sposób na zdrowe zęby już od pierwszego roku życia

Wielu rodziców młodszych dzieci bagatelizuje regularne przeglądy ich zębów, umniejszając rolę i zaniedbując stan mleczaków. Tymczasem są one tak samo narażone na rozwój próchnicy, jak zęby stałe. Z tego względu warto zdecydować się na systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym zarówno z dziećmi z mlecznym, jak i stałym uzębieniem. Umożliwią one zachowanie doskonałej kondycji całej jamy ustnej, a dodatkowo pozwolą maluchom zaznajomić się z pracą stomatologa, ucząc je pozytywnego nastawienia do zabiegów w obrębie zębów.

Jak przebiega pierwszy przegląd u stomatologa?

Na inauguracyjną wizytę u stomatologa warto udać się w chwili, gdy u dziecka pojawią się pierwsze mleczaki. Będzie ona wskazana także w przypadku, gdy roczny maluch nie posiada jeszcze żadnych zębów. Jeżeli niemowlę źle toleruje styczność z lekarzem, na pierwszą konsultację ze stomatologiem można zdecydować się dopiero w momencie, gdy dziecko będzie posiadało już pełen komplet mlecznego uzębienia. W takim momencie specjalista oceni stan zębów i prawidłowość zgryzu oraz wskaże najlepszą metodę codziennej pielęgnacji jamy ustnej, dopasowaną do wieku i potrzeb dziecka. Jednocześnie jeżeli zauważymy jakąkolwiek niepokojącą zmianę na zębach malucha, należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu, aby nie dopuścić do rozwoju groźnej próchnicy.

Jak przygotować dziecko do przeglądu zębów?

Odpowiednio przygotowując dziecko do kontroli jamy ustnej, znacząco zwiększamy szansę na przebieg wizyty w przyjemnej atmosferze. Zanim pierwszy raz udamy się do gabinetu, opowiedzmy maluchowi, na czym polega praca stomatologa. Cenną pomocą mogą stać się tutaj tematyczne książki, przybliżające powyższe zagadnienie. Warto także zainscenizować przegląd jamy ustnej w domowym zaciszu, pozwalają dziecku obejrzeć swoje zęby, a następnie samemu udawać specjalistę. Ponadto dobrze będzie umówić się na wizytę w momencie, gdy maluch będzie wyspany i najedzony, a w konsekwencji – będzie miał dobry humor ułatwiający współpracę ze stomatologiem. Pamiętajmy także, by nie zmuszać dziecka do otwierania ust ani nie trzymać go na siłę; jeżeli nie jest chętne do wykonywania poleceń specjalisty, przełóżmy wizytę na inny termin.

Jak wybrać najlepszy gabinet na przegląd jamy ustnej u dziecka?

Wielu rodziców ma problem ze znalezieniem prawdziwego specjalisty z odpowiednim podejściem do dzieci. Mimo wszystko warto poświęcić trochę sił na wybór najlepszego gabinetu stomatologicznego, w którym przeprowadzona będzie kontrola zębów. Powinien on posiadać kolorowe wnętrza lub kącik do zabawy, umożliwiający wesołe spędzenie czasu w oczekiwaniu na swoją kolej. Równie ważne znaczenie ma sympatyczny specjalista, który w ciekawy sposób zaznajomi kilkulatka ze swoimi narzędziami, przewiezie go na fotelu, skontroluje zęby jego ulubionej maskotki czy wykona badanie malucha siedzącego na kolanach mamy. Przegląd jamy ustnej dzieci w takim miejscu przebiegnie w miłej i bezstresowej atmosferze sprawiając, że maluch polubi swojego lekarza, chętniej odwiedzając go na regularnych wizytach.

Regularne przeglądy jamy ustnej powinny stać się dobrym nawykiem wszystkich rodziców i dzieci. Odwiedzanie stomatologa co 3 lub 6 miesięcy pozwoli zachować optymalne zdrowie zębów i dziąseł, niezależnie od wieku ich właściciela. Aby każda wizyta przebiegała w dobrym klimacie i nie pozostawiała przykrych wspomnień, warto zawczasu przygotować na nią swoją pociechę oraz wybrać specjalistę z odpowiednim podejściem do pacjenta, który przyjmuje w przyjaźnie urządzonym gabinecie.