Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Cieszyn

Ogrody różnią się od siebie. Czasami bardziej, czasami mniej, ale ciężko znaleźć dwa takie same. Wiadomo, że każdy ma swoją wizję na to co chce widzieć wychodząc z domu. Niektórzy stawiają tylko na ogród ozdobny, w którym nie hoduje się żadnych ziół czy warzyw lub owoców. Niektórzy wręcz odwrotnie. A jeszcze inni dzielą swój ogród na kilka części i każda ma spełniać jakąś swoją rolę. Poniżej znajdziecie kilka prostych aranżacji ogrodów i poszukać w nich inspiracji dla siebie. Pamiętaj tylko, że wygląd całego ogrodu powinien być w miarę spójny i sam ogród powinien być wygodny oraz praktyczny.

Styl angielski

Ogród w stylu angielskim jest wzorowany na naturze i to co go charakteryzuje to bujna roślinność. Jeżeli występuje w nim trawnik, to jest bardzo dobrze pielęgnowany. Co oznacza nie tylko koszenie, ale także nawadnianie, nawożenie i napowietrzanie. Do każdej części ogrodu powinny być poprowadzone ścieżki tak, aby nie deptać po trawie. Dominują tutaj żywe kolory latem i różne odcienie zieleni. To co się z nim kojarzy to tajemniczy ogród. Często można w nich znaleźć stawy, mostki, rzeźby czy strumyki. Oprócz ogrodu, powinien też zostać zaprojektowany taras. Najlepiej, aby wkomponowywał się w resztę wystroju ogrodu. Można postawić donice z roślinami. Ogród w stylu angielskim jest chyba najlepszym miejscem do wypoczynku, ponieważ jest wzorowany na naturze, a to natura daje nam najwięcej ostoi.

Styl śródziemnomorski

 Styl śródziemnomorski

Ogród w stylu śródziemnomorskim cechuje przewaga ciepłych odcieni kwiatów i innych rzeczy, takich jak meble ogrodowe. W takim ogrodzie przeważają rośliny, które pochodzą z tamtego regionu lub są zbliżone wyglądem do tamtejszych roślin. Bardzo często można w nim znaleźć drzewka cytrusowe. Większość osób sadzi je w donicach i na zimę chowa do domu. Dzięki temu zabiegowi, mamy nie tylko ładne, ozdobne drzewka, ale możemy także mieć owoce, które naturalnie nie rosną w naszym kraju. Oprócz takich drzewek można też znaleźć kwiaty, które mają płatki w kolorach o odcieniach ciepłych. Ogrodzenie w takim przypadku jest murem porośniętym pnączem lub winogronami. Daje to przepiękny efekt. Jak już wspomniane było wyżej, w ogrodzie jest miejsce na meble ogrodowe, które powinny zawierać dodatki, np. poduszki czy narzuty w ciepłych kolorach.

Styl japoński

Ogród w stylu japońskich charakteryzuje się swoją egzotyką. Znajdziemy tam na pewno strumyk albo staw, pełno kamieni, które mają swoje znaczenie i symbolikę. Takie ogrody w Japonii były powiązane z ich religią i kulturą. U nas są to głównie ogrody ozdobne i egzotyczne. Częstym elementem ogrodu jest altana z meblami, na których można pomyśleć lub odpocząć. Oprócz tego nas strumykiem jest mostek, na którym można postać, popatrzeć i posłuchać płynącej wody i zastanowić się nad przemijaniem życia.

Podsumowanie

Wyżej zostały wymienione różne aranżacja ogrodów od egzotycznych do bardziej zbliżony do naszych rejonów. Każda aranżacja ma coś w sobie i można z każdej wyciągnąć po trochu. Pamiętajcie tylko o spójności waszego ogrodu.