Cieszyńskie mażoretki przywiozły medale i nominacje na mistrzostwa Europy

Cieszyńskie mażoretki przywiozły medale i nominacje na mistrzostwa Europy

Dwa turniejowe weekendy, kilka kategorii i wynik, który trudno zbagatelizować – cieszyńskie mażoretki wróciły z Będzina i Wąsewa z medalami oraz nominacjami na europejski start. Maja Wysocka i Lena Waraczewska zebrały po drodze tytuły mistrzowskie, a dorobek zespołu dopełniły udane występy mini formacji. To był sprawdzian precyzji, kondycji i opanowania, bo w tej dyscyplinie każdy detal potrafi zdecydować o całym miejscu na podium.

  • Najpierw Będzin, potem Wąsewo i dwa różne typy rywalizacji
  • Maja Wysocka zdominowała juniorskie kategorie
  • Lena Waraczewska weszła do seniorek bez cienia respektu

Najpierw Będzin, potem Wąsewo i dwa różne typy rywalizacji

Podczas mistrzostw organizowanych przez Związek Sportowy Mażoretek najpierw rywalizowano w Będzinie , a kilka dni później w Wąsewie. Układ zawodów był podzielony na dwa etapy: w pierwszym na parkiet wychodziły formacje i miniformacje, w drugim – solistki oraz duety i tria, ale już tylko te, które wcześniej wywalczyły nominacje w mistrzostwach okręgu.

Cieszyński zespół wrócił z Będzina z bardzo dobrym wynikiem w mini formacjach. Najmocniej wybrzmiało:

  • 1. miejsce w Pucharze Polski w mini formacji z pomponami,
  • 4. miejsce w Mistrzostwach Polski w mini formacji z buławą.

To ważny sygnał, bo w takich konkurencjach liczy się nie tylko technika pojedynczej zawodniczki, ale też zgranie całego układu. Na parkiecie widać to od razu – formacja musi trzymać tempo, rytm i ustawienie, a najmniejszy błąd odbija się na całym występie.

Maja Wysocka zdominowała juniorskie kategorie

W Wąsewie najgłośniej wybrzmiało nazwisko Maji Wysockiej. Juniorka stanęła na najwyższym stopniu podium aż trzy razy i dołożyła jeszcze srebro, co daje obraz zawodniczki, która tego dnia była w świetnej dyspozycji.

Jej wyniki wyglądały tak:

  • Mistrzyni Polski w solo acrobatic baton juniorek,
  • Mistrzyni Polski w solo 2 x baton juniorek,
  • Mistrzyni Polski w solo buława juniorek,
  • I wice mistrzyni Polski w solo baton juniorek.

Tak szeroki dorobek w jednym turnieju pokazuje, że Wysocka trzyma wysoki poziom w kilku konkurencjach naraz. To nie jest jednorazowy błysk, lecz regularność, którą w sportach artystycznych widać szczególnie wyraźnie. Wystarczy chwila zawahania, by zamiast złota pojawiła się strata cennych punktów.

Lena Waraczewska weszła do seniorek bez cienia respektu

Dużą część uwagi przyciągnęła też Lena Waraczewska, która po raz pierwszy wystartowała w kategorii seniorek i od razu pokazała, że zmiana grupy wiekowej nie wybiła jej z rytmu. Zdobyła miejsce na podium w konkurencji solo acrobatic baton senior, a dodatkowo była blisko czołówki także w pomponach.

Jej start zakończył się następująco:

  • 3. miejsce i tytuł II wice mistrzyni Polski w solo acrobatic baton senior,
  • 4. miejsce w solo pompon senior.

Najmocniejszy akcent przyszedł jednak w duecie. Lena i Maja wystąpiły razem w kategorii duo/trio acrobatic baton seniorki i sięgnęły po złoty medal oraz tytuł Mistrzyń Polski. To wynik, który podkreśla nie tylko ich umiejętności indywidualne, ale też wspólne wyczucie ruchu i muzyki.

W zawodach startowała również Wiktoria Szyra. Choć tym razem nie stanęła na podium, jej występy w solo 2 x baton oraz solo buława senior zostały ocenione bardzo dobrze i dołożyły ważny element do całego obrazu startów cieszyńskiej ekipy.

Na tym sukcesy się nie zatrzymały. Mini formacja buława oraz Maja Wysocka i Lena Waraczewska otrzymały nominacje na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 24–28 czerwca w Chorwacji. To już etap, na którym stawka jest jeszcze wyższa, a każdy medal smakuje zupełnie inaczej.

na podstawie: Sport Cieszyn.