Ambulans miał dowieźć pacjenta do szpitala - skończyło się atakiem

2 min czytania
Ambulans miał dowieźć pacjenta do szpitala - skończyło się atakiem

FOT. KPP w Cieszynie

W trakcie transportu do szpitala pacjent nagle stał się agresywny, szarpał ratowników i gryzł ich, a także uszkodził wyposażenie ambulansu. Interwencja w Jaworzynce zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny przez policję i nocą w areszcie. Teraz sprawa trafi przed sąd, a zarzuty mogą jeszcze zostać rozszerzone o zniszczenie mienia.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielny wieczór w Jaworzynce. Zespół ratownictwa medycznego został wezwany do mężczyzny, który potrzebował pomocy. Sytuacja zmieniła się w trakcie transportu do szpitala. Pacjent nagle zaczął zachowywać się agresywnie i zaatakował ratowników, niszcząc przy tym część wyposażenia karetki.

Na miejsce musieli wejść policjanci. To oni obezwładnili napastnika i zatrzymali go na noc w policyjnym areszcie. W takiej chwili liczy się szybka reakcja, bo zagrożenie dotyczy już nie tylko medyków, ale też całej interwencji prowadzonej w ruchu i pod presją czasu.

Mężczyzna usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych, działających podczas wykonywania obowiązków służbowych. Jak ustalono, szarpał ratowników, gryzł ich i bił po głowie. To właśnie te ustalenia stały się podstawą do postawienia zarzutów, które oparto na ochronie przewidzianej przez Kodeks karny.

W osobnym wątku prowadzone są czynności dotyczące uszkodzenia mienia. Dopiero po dokładnym oszacowaniu strat i złożeniu wniosku o ściganie zarzuty w tym zakresie mają zostać uzupełnione. Za popełnione czyny mężczyźnie grozi wymierzona kara nawet do 5 lat więzienia.

Policja przypomina, że osoby niosące pomoc są objęte szczególną ochroną prawną, a każda agresja wobec ratowników kończy się zdecydowaną reakcją i konsekwencjami. Ta sprawa pokazuje, jak szybko wezwanie do chorego może zamienić się w policyjną interwencję, a chwila furii natychmiast otwiera drogę do zarzutów i surowej odpowiedzialności.

na podstawie: Policja Cieszyn.

Autor: krystian