Policja i Caritas zapraszają do Ustronia na akcję „Świetliści Cykliści”
Już 9 lipca w Ustroniu odbędzie się wyjątkowa akcja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Mundurowi z cieszyńskiej policji we współpracy z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej będą rozdawać oświetlenie rowerowe, aby poprawić widoczność cyklistów na drogach. Wydarzenie jest odpowiedzią na rosnącą liczbę wypadków z udziałem rowerzystów w regionie.

Akcja "Świetliści Cykliści" – poprawa bezpieczeństwa na drogach

W najbliższą niedzielę, 9 lipca, w godzinach 11:00-12:00 w Ustroniu odbędzie się akcja "Świetliści Cykliści". Organizatorem wydarzenia są policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie oraz mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Inicjatywa ta jest również wspierana przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów poprzez wyposażenie ich w odpowiednie oświetlenie.

Dlaczego widoczność rowerzystów jest kluczowa?

W okresie wakacyjnym coraz więcej osób przesiada się z samochodów na rowery, aby cieszyć się pięknem natury i aktywnie spędzać czas. Niestety, zwiększona liczba rowerzystów na drogach wiąże się z większym ryzykiem wypadków. Od początku roku na drogach województwa śląskiego doszło do 141 wypadków z udziałem rowerzystów. W wyniku tych zdarzeń 5 osób zginęło, a 134 zostały ranne. Widoczność na drodze jest kluczowa – odpowiednie oświetlenie roweru może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Gdzie i kiedy odbędzie się akcja?

Druga odsłona akcji "Świetliści Cykliści" odbędzie się w Ustroniu, przy ulicach Sportowej i Grażyńskiego. W godzinach 11:00-12:00 policjanci wraz z przedstawicielami Caritasu będą rozdawać oświetlenie rowerowe wszystkim przejeżdżającym cyklistom. Jest to doskonała okazja, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze i jednocześnie wziąć udział w społecznej inicjatywie.

Jakie dodatkowe działania mogą podjąć rowerzyści, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Oprócz odpowiedniego oświetlenia, rowerzyści powinni pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, koncentracji oraz obserwacji drogi. Bycie widocznym na drodze to jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa. Należy również regularnie sprawdzać stan techniczny roweru, w tym hamulce i opony, aby uniknąć niespodziewanych awarii podczas jazdy.

Akcja "Świetliści Cykliści" to ważna inicjatywa, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa rowerzystów. Dzięki współpracy policji i Caritasu rowerzyści będą mogli czuć się bardziej bezpieczni na drogach, co jest szczególnie istotne w okresie wakacyjnym, gdy ruch rowerowy jest największy.


Wg inf z: KPP w Cieszynie