Akcja
Wakacje to idealny czas, aby przesiąść się na rower i cieszyć się urokami natury. Jednak, aby nasze przejażdżki były bezpieczne, nie możemy zapominać o odpowiednim oświetleniu rowerowym. Dlatego właśnie rusza akcja "Świetliści Cykliści", zorganizowana przez policję oraz Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Sprawdźcie, co przygotowano dla rowerzystów i kiedy możecie wziąć udział w tej inicjatywie.

Cel akcji "Świetliści Cykliści" - poprawa bezpieczeństwa rowerzystów

Wakacje to czas, kiedy wielu z nas decyduje się na zamianę samochodu na rower. Jazda na dwóch kółkach pozwala na aktywny wypoczynek i cieszenie się pięknem przyrody. Jednak, aby te przejażdżki były bezpieczne, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, w tym o odpowiednim oświetleniu roweru. Niestety, brak oświetlenia może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Od początku roku na drogach województwa śląskiego doszło do 141 wypadków z udziałem rowerzystów, w wyniku których 5 osób poniosło śmierć, a 134 zostały ranne. To alarmujące statystyki, które pokazują, jak ważne jest dbanie o widoczność na drodze. Właśnie w celu ograniczenia liczby takich zdarzeń powstała akcja "Świetliści Cykliści".

Inauguracja akcji w Bielsku-Białej i kolejne wydarzenia

Na inaugurację akcji "Świetliści Cykliści" zapraszamy już jutro, 3 lipca, na Bulwary Straceńskie przy ul. Górskiej w Bielsku-Białej. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 12:00-13:00. Kolejne spotkania zaplanowano na 5 lipca w Żywcu na ul. Jana Pawła II 45 w godzinach 11:00-12:00 oraz 9 lipca w Ustroniu przy ul. Sportowej i Grażyńskiego w godzinach 11:00-12:00.

Podczas tych wydarzeń policyjne patrole, wspólnie z przedstawicielami Caritas, będą wyposażały przejeżdżających rowerzystów w niezbędne oświetlenie rowerowe. To doskonała okazja, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze i dowiedzieć się więcej na temat przepisów ruchu drogowego dotyczących rowerzystów.

Dlaczego warto dbać o oświetlenie roweru?

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, tacy jak rowerzyści, są szczególnie narażeni na poważne skutki zdarzeń drogowych. Dlatego tak ważne jest, aby byli widoczni na drodze. Prawidłowe oświetlenie roweru może zapobiec wielu dramatycznym sytuacjom. Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i bycie widocznym to czynniki, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo rowerzystów.

Akcja "Świetliści Cykliści" ma na celu nie tylko wyposażyć rowerzystów w odpowiednie oświetlenie, ale także edukować na temat jego znaczenia. Dzięki takim inicjatywom możemy wspólnie zadbać o to, aby nasze drogi były bezpieczniejsze dla wszystkich użytkowników.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji "Świetliści Cykliści" i dbania o swoje bezpieczeństwo podczas rowerowych przejażdżek. Pamiętajmy, że widoczność na drodze to klucz do uniknięcia wielu niebezpiecznych sytuacji. Do zobaczenia na trasie!


Na podstawie: Policja Cieszyn