ZUS uruchomił program Dobry Start - wnioski o 300 zł już dostępne
Od 1 lipca ruszył nabór wniosków o świadczenie 300 zł w ramach programu "Dobry Start". Rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski elektronicznie, niezależnie od godzin pracy ZUS-u. To już czwarty rok, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej.

Elektroniczne składanie wniosków o świadczenie 300 zł

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mają możliwość składania wniosków o świadczenie w wysokości 300 zł w ramach programu "Dobry Start". Wnioski można składać w dowolnym momencie dnia, gdyż proces ten odbywa się elektronicznie. Rodzice mogą korzystać z aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Zakres wsparcia finansowego na wyprawkę szkolną

Program "Dobry Start" zapewnia jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na zakup wyprawki szkolnej, obejmującej podręczniki, zeszyty i przybory szkolne. Świadczenie przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole, w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością – do 24. roku życia. Program nie obejmuje dzieci uczących się w zerówkach ani studentów.

„Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo. Oznacza to, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20 albo 24 rok życia, osiągnęli przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym” – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Terminy składania wniosków i wypłaty świadczeń

Wnioski o świadczenie "Dobry Start" można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 sierpnia, pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 30 września. Wnioski złożone po 30 listopada będą rozpatrywane tylko w przypadku dzieci, które po tej dacie uzyskają orzeczenie o niepełnosprawności.

„Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o świadczenie dobry start jest aplikacja mZUS, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy nie mają konta na PUE ZUS, mogą złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia” – dodaje rzeczniczka.

Podsumowanie czterech lat programu "Dobry Start"

To już czwarty rok, kiedy ZUS rozpatruje wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej w ramach programu "Dobry Start". W ubiegłym roku w województwie śląskim 522 tysiące dzieci otrzymało dofinansowanie, a łączna kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 156 milionów złotych. Program cieszy się dużą popularnością i znacząco wspiera rodziny w przygotowaniach do nowego roku szkolnego.


Na podstawie: Starostwo w Cieszynie