Weekend Cudów - 191 rodzin w powiecie cieszyńskim otrzymało dyskretną, konkretną pomoc

Podczas Weekendu Cudów w Cieszynie, który odbył się 13 i 14 grudnia, miasto i powiat zyskały obraz tego, jak działa solidarność z szacunkiem. Wolontariusze i darczyńcy pracowali jak skoordynowany zespół — pakunki trafiały do potrzebujących bez rozgłosu, ale z dużą troską. To był czas, gdy codzienne instytucje i zwykli ludzie naprawdę się spotkali.
W dwóch zdaniach: akcja nie była spektaklem, tylko konkretną pomocą. W kolejnych akapitach wyjaśniamy, kto za nią stał i co to znaczy dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego.
- Jak Szlachetna Paczka zamieniała dary w realne wsparcie
- W urzędzie i na magazynie w Cieszynie - kto włączył się w akcję
Jak Szlachetna Paczka zamieniała dary w realne wsparcie
Wolontariusze i darczyńcy przez cały czas dbali o dyskrecję i godność rodzin. Z akcji wynika jeden wymierny rezultat — 191 Rodzin z powiatu cieszyńskiego miało swojego darczyńcę. Paczki były odbierane od darczyńców, kompletowane z uwagą i kierowane do potrzebujących tak, by każda historia pozostała prywatna.
Organizacja wydarzenia wymagała wysiłku logistycznego i współpracy różnych podmiotów. Jednym z miejsc, gdzie działał magazyn, była Szkoła Podstawowa nr 6. Dzięki takim punktom rzeczy szybko przechodziły od darczyńcy do rodziny, co minimalizowało opóźnienia i stres związany z dystrybucją.
W urzędzie i na magazynie w Cieszynie - kto włączył się w akcję
W działania aktywnie włączyło się Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Podczas spotkania podsumowującego rejon cieszyński obecna była Janina Żagan, Starosta Cieszyński, która podkreśliła wagę mądrej pomocy. Wsparcie urzędów to nie tylko deklaracje — w tym roku w wolontariat zaangażowały się konkretnie trzy pracowniczki i jeden pracownik Starostwa.
Do programu dołączyły także instytucje powiatowe: Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Starostwo i jego jednostki przygotowały też specjalną paczkę dla seniorki podpisanej jako Teresa (imię zmienione).
Wśród osób widocznych przy organizacji byli samorządowcy i kierownicy lokalnych struktur: Grzegorz Konieczny — dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, Jarosław Bodak — wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, który pomagał jako kierowca w magazynie, a także Stanisław Kubicius, Gabriela Staszkiewicz i Anna Stefaniak-Bacza.
Na terenie powiatu swoją pracę prowadziły cztery rejony akcji: Cieszyn, Skoczów, Ustroń–Wisła–Brenna oraz Istebna–Koniaków–Jaworzynka — każdy z nich dołożył swoją cegiełkę, by Weekend Cudów zakończył się sukcesem.
Perspektywa mieszkańca wypływa stąd naturalnie — pomoc została zorganizowana tak, by maksymalnie zmniejszyć biurokrację i wstyd potrzebujących. Dla osób, które chcą dołączyć w przyszłości, warto wiedzieć, że wsparcie przychodzi na kilka sposobów: przez darowizny rzeczowe, wolontariat w punktach logistycznych takich jak Szkoła Podstawowa nr 6 oraz przez zaangażowanie instytucji miejskich i powiatowych. To pokazuje, że gdy urzędy współpracują z organizatorami i uczelnią, pomoc trafia szybciej i trafniej. Dzięki temu kolejna edycja może być jeszcze sprawniej przeprowadzona — wystarczy, by więcej darczyńców i wolontariuszy zgłosiło się wcześniej do rejonów działania.
Podziękowania płynęły do wszystkich wolontariuszy i darczyńców za czas, energię i odpowiedzialność — to one sprawiły, że Weekend Cudów miał realny sens i zostawił po sobie coś więcej niż same statystyki.
na podstawie: Starostwo w Cieszynie.
Ostatnie Artykuły

Dziki coraz śmielej wychodzą do miasta. Cieszyn przypomina zasady bezpieczeństwa

Cieszyn przez kamery na żywo. Rynek i teatr w zasięgu wzroku

Biblioteka w Cieszynie zwalnia w filiach, ale książkowe życie nie cichnie

Cieszyński katalog MATEUSZ pozwala ogarnąć bibliotekę bez stania w kolejce

427 uczniów uczyło się o skórze bez mitów i internetowych skrótów

Śląska tradycja zabrzmiała mocno. Strumień uczcił też ważny jubileusz

Twardziele znów przyciągnęli góry. Cieńków zobaczył rodzinny rajd z rozmachem

Trzy dni hokeja na rolkach w Cieszynie. Finały z wolnym wstępem

Sześć medali i czwarta lokata. Cieszyński klub wraca z mocnym wynikiem

Konsultacje dla firm w Cieszynie. Chodzi o pieniądze na rozwój biznesu

W Chybiu otwarto wiadukt nad torami. Zniknął stary przejazd

Rzemiosło wróciło do głosu w Cieszynie. Finał szkoły pokazuje efekty roku pracy

Mundurowa olimpiada wróci do Cieszyna. Stawką są indeksy i prestiż

Przy Michejdzie zabraknie miejsc. Zajmą je autokary festiwalu
Przydatne dane teleadresowe
- Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie - kontakt, godziny, zgłoszenia awarii
- Biblioteka Miejska w Cieszynie - kontakt, filie, godziny i karta biblioteczna
- Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego - bilety, godziny, wystawy i dojazd
- Filia Biblioteki w Pruchnej - kontakt, godziny i zasady wypożyczeń
- Gazeta Ustrońska - kontakt, godziny redakcji i dojazd
- Dom Dziecka w Cieszynie - kontakt, adresy i dostępność
