Krystyna Roszak i “Srandy spod wieży” - gwarą o śmiechu, Cieszynie i codziennych zagwozdkach

Biblioteka Miejska w Cieszynie wraz z Cieszyńską Studnią Literacką szykują wieczór, który ma przypomnieć, że lokalny język potrafi rozbawić i zaskoczyć. Spotkanie z Krystyną Roszak zapowiada się kameralnie, z humorem czerpanym prosto z cieszyńskich ulic i domowych opowieści.
- Srandy spod wieży przynosi gwarowy humor i krótkie wiersze
- Autorka sięga do lokalnych brzmień i szuka komizmu w drobnych scenach
Srandy spod wieży przynosi gwarowy humor i krótkie wiersze
W centrum wydarzenia jest książka Krystyny Roszak “Srandy spod wieży” - zbiór humorystycznych opowiadań pisanych gwarą oraz wierszy, które rozmawiają z czytelnikiem po naszemu 😊. Organizatorzy podkreślają, że teksty powstały z obserwacji codziennych sytuacji i dialogów wyciągniętych z lokalnego środowiska — miejsc, gdzie gwarę słychać jeszcze na podwórkach i podczas spotkań towarzyskich.
Grafik spotkania:
- 14 stycznia 2026 - 17:00 - Biblioteka Miejska w Cieszynie - promocja książki i spotkanie autorskie 📚
Informacja o biletach i zapisach nie została podana przez organizatorów. Biblioteka Miejska w Cieszynie i Cieszyńska Studnia Literacka proszą o śledzenie ich kanałów komunikacji w celu potwierdzenia szczegółów. Informacja o biletach i zapisach nie została podana przez organizatorów.
Autorka sięga do lokalnych brzmień i szuka komizmu w drobnych scenach
Krystyna Roszak urodziła się w Ligocie Allodialnej i wychowała w rodzinie polskojęzycznej, ale gwarę czerpała z kontaktów z mieszkańcami okolic Czeskiego Cieszyna. W jej twórczości czuć inspirację Adama Wawrosza, która skłoniła ją do tropienia sytuacji komicznych i przekuwania ich w satyryczne opowiadania. Autorka uczestniczy w spotkaniach “Rzondzymy po naszymu” w Domu Narodowym i jest członkinią Cieszyńskiej Studni Literackiej 🎭.
To propozycja dla tych, którzy chcą usłyszeć Cieszyn nie tylko jako miejsce, ale jako język i smak lokalnych anegdot — z humorem, uśmiechem i literacką subtelnością.
na podstawie: Biblioteka Publiczna w Cieszynie.
Ostatnie Artykuły

Maj w powiecie cieszyńskim - koncerty, majówki i nocne zwiedzanie

Mistrz Tradycji - Czepce - warsztaty, które sięgają głębiej niż rękodzieło

Obraz źródła w Wiśle - fotografia, która słucha ciszy

Strumień dostał szansę na miasto 544 lata temu, ale to nie był początek historii

Przed Fortuna Biegiem w Cieszynie pojawiła się ważna informacja o parkingach

W Wiśle rusza bezpłatne szkolenie, które może odczarować wnioski o dotacje

Trombita otworzyła Rok Górali i Obrzędów Pasterskich na Śląsku

UKS Cieszyn wygrał dwa mecze, a debiut Karola Górniaka dał od razu dublet

Górskie patrole na quadach - policja i leśnicy docierają tam, gdzie inni nie wjadą

Pomoc społeczna ma trafić bliżej domów mieszkańców Wisły i powiatu

Cieszyński szpital dołącza do „Czarnego Tygodnia” i mówi wprost o długu NFZ

TAURON wyłączy prąd na kilku ulicach Cieszyna w środku dnia

Goleszów na celowniku policji - jeden błąd przy torach może kosztować życie

Ciepła zupa i rozmowy o zmianach – w Cieszynie spotkanie z Adrianą Porowską
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Stanu Cywilnego w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Książnica Cieszyńska w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Prokuratura Rejonowa w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
