W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończył się konkurs na najlepszego dyżurnego w województwie śląskim. Drugie miejsce zajął policjant z Cieszyna, asp. sztab. Krzysztof Krzempek. W szranki łącznie stanęło 33 policjantów służby dyżurnej, którzy wcześniej pokonali szczeble konkursu powiatowego. Gratulujemy!

W katowickiej komendzie wojewódzkiej przeprowadzono wojewódzkie eliminacje do „Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji”. To od tej grupy policjantów, pełniących służbę na stanowisku kierowania, zależy czas przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach, niezwłoczne inicjowanie działań i skuteczne kierowanie będącymi w ich dyspozycji siłami i środkami oraz zapewnienie właściwego obiegu informacji o zdarzeniach. Turniej dla dyżurnych został reaktywowany przez Komendanta Głównego Policji w ubiegłym roku po 13-letniej przerwie.

W tegorocznych eliminacjach wojewódzkich udział wzięło 33 najlepszych dyżurnych, którzy reprezentowali 32 powiaty oraz Komisariat Autostradowy Policji. Dyżurni zostali wyłonieni na podstawie testów wiedzy przeprowadzonych wcześniej w ich macierzystych jednostkach. 33 najlepsi dyżurni ze Śląska zmagania rozpoczęli 2 października. Wtedy w siedzibie śląskiego garnizonu policji musieli zmierzyć się z testem wiedzy policyjnej, który obejmował problematykę z zakresu działania na stanowisku kierowania, a w szczególności:

 • zadań realizowanych przez Policję w sytuacjach kryzysowych;

 • organizacji służby dyżurnej;

 • form i metod przetwarzania informacji;

 • sposobów prowadzenia przez Policję pościgów i zorganizowanych działań pościgowych;

 • użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym kolczatki drogowej lub pojazdu służbowego;

 • zasad udzielanie informacji mediom;

 • postępowania egzekucyjnego w administracji;

 • prawa o zgromadzeniach;

 • prawa o ruchu drogowym;

 • prawidłowych form łączności w Policji;

 • unijnych zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen);

 • przestępstw z nienawiści;

 • interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi;

 • udzielania pierwszej pomocy.

Spośród 33 policjantów wyłoniono 5 mundurowych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w teście wiedzy. Piątka dyżurnych spotkała się po raz kolejny 10 października w KWP w Katowicach, aby rywalizować w II etapie konkursu-symulacji pracy na stanowisku kierowania w przypadku wystąpienia katastrofy komunikacyjnej. Dyżurnych oceniano na podstawie ilości zdobytych punktów w 3 kategoriach:

 • umiejętności przyjmowania i reakcji na zgłoszenia;

 • pracy w Systemie Wspomagania Dowodzenia;

 • umiejętności ocenianych na podstawie arkusza psychologicznego.

Najlepszymi dyżurnym zostali:

asp. sztab. Maciej Młodzianowski  z KPP w Wodzisławiu Śląskim – 50 pkt.

asp. sztab. Krzysztof Krzempek z KPP w Cieszynie – 47 pkt.

asp. sztab. Adrian Kmieciak  z KMP w Zabrzu – 46 pkt.

Serdecznie gratulujemy!

Warto podkreślić , że asp.szt. Krzysztof Krzempek jako dyżurny już nieraz udowodnił, że jest policjantem z powołania, a dla młodszych kolgeów wzorem do naśladowania. W przeszłości dwukrotnie przez telefon pomógł uratować życie dziecku- w 2014 i 2015 roku  (Dyżurny pomógł uratować 2-letnie dziecko, Dyżurny pomógł uratować 10-miesięczne dziecko), za co został wyróżniony i nagrodzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z kolei w 2012 roku otrzymał z rąk Ministra „Krzyż Zasługi za Dzielność" za to , że w marcu 2012 roku z narażeniem własnego życia i zdrowia ewakuował wspólnie z sierż. Adrianem Lipowskim z płonącej kamienicy 14 osób. Następnie przez okno wyciągnęli 46-letniego mężczyznę, który sam nie mógł wydostać się z płonącego mieszkania na pierwszym piętrze. Policjanci wówczas pracowali bez żadnego zabezpieczenia i sprzętu. Asp.szt. Krzysztof Krzempek w przeszłości został również dwukrotnie wybrany najlepszym dzielnicowym (Najlepszy dzielnicowy w Cieszynie, Najlepszy dzielnicowy powiatu cieszyńskiego).

Przypominamy też, że to nie pierwszy sukces cieszyńskich policjantów. W 2018 r. dzielnicowy z Cieszyna wygrał w Ogólnopolskich Zawodach Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku 2018” . Wówczas wspólnie z st. sierż. Adrianem Piechulskm z KPP Zawiercie drużynowo wywalczył „złoto” ( Dzielnicowy z Cieszyna jest najlepszy! ,Policjant z Cieszyna wśród najlepszych w kraju! )

„Ponownie wśród najlepszych” w 2019 roku znalazł się z kolei duet policjantów z Cieszyna- sierż. szt. Arkadiusz Sikora i st. sierż. Bogdan Stefaniak, którzy najpierw w Wojewódzkim Finale XXVI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji - Turniej Par Patrolowych - „Patrol Roku 2019” zajęli drugie miejsce, by we wrześniowym finale ogólnopolskich zawodów drużynowo wywalczyć trzecie miejsce w kraju! ( Cieszyńscy policjanci na podium ogólnopolskich zawodów ! )

Z kolei w kwietniu br. policjanci reprezentujący naszą komendę na konkursie "Policjant Służby Kryminalnej garnizonu śląskiego roku 2019" wywalczyli bardzo wysoką, czwartą lokatę. Drużyna prowadzona przez Zastępcę Komendanta Komisariatu Policji w Ustroniu podkom. Ryszarda Kubika, walczyła do samego końca. Jak bardzo wyrównana była walka z najlepszymi  świadczy fakt, że do trzeciej lokaty zabrakło im tylko 1 pkt.... To był również kolejny konkurs, w którym na podium stanął policjant  KPP Cieszyn. "Policjant Służby Kryminalnej garnizonu śląskiego 2019" to bardzo wymagający i trudny konkurs, więc tym bardziej wart jest podkreślenia fakt, że w kategorii "Policjant Operacyjny"  III miejsce indywidualnie wywalczył funkcjonariusz reprezentujący KPP Cieszyn.