Beskidzkie estrady znów wypełni folklor. Historia zaczęła się w Wiśle

FOT. Starostwo w Cieszynie
Muzyka kapel, barwne stroje i taniec pojawią się w kilku miejscach Beskidów. Podczas 63. Tygodnia Kultury Beskidzkiej publiczność zobaczy nie tylko koncerty, lecz także korowody, rękodzieło, regionalne potrawy i spotkania z twórcami. Dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego to wydarzenie ma szczególny wymiar – właśnie w Wiśle rozpoczęła się historia festiwalu.
- Dziewięć dni spotkań z tradycją i kulturami świata
- Wisła pozostaje sercem festiwalu
- Istebna dołącza do beskidzkiego święta
Dziewięć dni spotkań z tradycją i kulturami świata
- Tydzień Kultury Beskidzkiej odbędzie się od 25 lipca do 2 sierpnia 2026 roku. W festiwalu wystąpi blisko 100 zespołów z Polski i zagranicy. Na scenach pojawi się około 4000 wykonawców – tancerzy, muzyków i śpiewaków, a także twórców ludowych, rzemieślników oraz osób zajmujących się rękodziełem.
Program wykracza poza koncerty. Organizatorzy zaplanowali również:
- korowody,
- potańcówki,
- warsztaty,
- wystawy,
- jarmarki sztuki ludowej,
- spotkania z twórcami,
- prezentacje kuchni regionalnej.
Folklor będzie można poznawać zarówno jako widowisko sceniczne, jak i codzienną pracę osób, które dbają o zachowanie tradycyjnych technik, strojów, pieśni i tańców. Dla publiczności oznacza to możliwość zobaczenia, jak różne regiony Polski oraz inne kraje opowiadają o własnych korzeniach.
Wisła pozostaje sercem festiwalu
Pierwsza edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbyła się w Wiśle 16 sierpnia 1964 roku. W tamtym czasie wydarzenie było przeglądem zespołów folklorystycznych z ówczesnego powiatu cieszyńskiego. Wystąpili artyści między innymi z Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa, Goleszowa, Cieszyna i Wisły, a także goście z Żywca i Zaolzia.
Pomysł na festiwal nawiązywał do przedwojennego Święta Gór. Jego druga edycja odbyła się w Wiśle w 1937 roku. Z czasem niewielki przegląd regionalny rozrósł się do jednego z największych festiwali folklorystycznych w Polsce.
„Tydzień Kultury Beskidzkiej pokazuje, że folklor nie należy wyłącznie do przeszłości. Jest żywy, rozwija się i wciąż łączy ludzi” – mówi Janina Żagan, starosta cieszyńska.
W Wiśle koncerty zespołów polskich i zagranicznych odbędą się w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Festiwal rozpocznie korowód, który 25 lipca o godzinie 15.00 przejdzie ulicami miasta. Koncert inauguracyjny zaplanowano na godzinę 16.00.
Codziennie na placu Bogumiła Hoffa będzie można posłuchać kapel. W centrum Wisły odbędzie się także jarmark sztuki, rzemiosła i rękodzieła. Udział w koncertach Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle będzie bezpłatny.
Istebna dołącza do beskidzkiego święta
Wydarzenia zaplanowano także w Istebnej. Od 24 do 26 lipca na estradzie „Pod Skocznią” potrwa 31. Festyn Istebniański. W programie znalazły się potańcówka, koncerty zespołów z Polski i zagranicy oraz niedzielny korowód.
Terminy wydarzeń w obu miejscowościach częściowo się zazębiają, ale festyn w Istebnej rozpocznie się dzień przed oficjalnym początkiem Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Osoby planujące udział w imprezach mogą więc połączyć oba wydarzenia, sprawdzając osobno program Wisły i Istebnej.
Na Śląsku Cieszyńskim folklor nadal jest obecny w muzyce kapel, gwarze, strojach, tańcu, obrzędach i rękodziele. Tradycje przekazują zespoły regionalne, twórcy oraz rodziny uczące ich dzieci i wnuki. Festiwal pozwala nie tylko pokazać ten dorobek, lecz także porównać go ze zwyczajami innych regionów i narodów.
na podstawie: Powiat Cieszyński.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo w Cieszynie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Ponad 5 tysięcy gości w miesiąc. Nowa atrakcja w Wiśle przyciąga turystów

Nowe odcinki kanalizacji już gotowe. Następne prace w drodze

Piękna do remontu. Dwa dni utrudnień i nowa nawierzchnia

Nie tylko pomysł, ale i dokumenty. Szkolenie dla społeczników w Cieszynie

Rolki i zajęcia profilaktyczne w wakacyjnej akcji KS LUCE Cieszyn

Rowerem śladami kościołów leśnych. Ondraszek rusza z Cieszyna

Jedno miejsce, wiele dróg na przyszłość. Targi wracają do Cieszyna

Świetny start nie wystarczył. Piast Cieszyn przegrał po stałych fragmentach

Basen, rozmowy i sportowa dyscyplina. Delfin postawił na wakacyjną profilaktykę

Gruszka, która wygląda jak jabłko. Nashi coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach

Mur nad Olzą wymaga naprawy. W Cieszynie trwają specjalistyczne prace

Sto lat OSP w Górkach Wielkich. Sztandar uhonorowany Złotym Znakiem

36 gołębi przy Pomniku Tragedii Żywocickiej. Pamięć o ofiarach trwa

Ponad 14 kilometrów dróg do remontu. Powiat Cieszyński prowadzi szeroki program prac
Przydatne dane teleadresowe
- Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu - bilety, godziny, trasy i dojazd
- Zamek Cieszyn - kontakt, godziny zwiedzania, bilety i dojazd
- ZUS Inspektorat w Cieszynie - kontakt, godziny, rezerwacja wizyty
- Przychodnia Rejonowa w Wiśle - kontakt, poradnie i usługi
- Apteki Pruchna, gmina Strumień, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Istebnej - kontakt, świadczenia, godziny
