Od sieci komputerowych po hotelarstwo. Uczniowie zyskają nowe pracownie

FOT. Starostwo w Cieszynie
W dwóch szkołach trwają remonty, które mają zmienić sposób nauki zawodów technicznych, gastronomicznych i usługowych. W Cieszynie powstają przestrzenie związane z informatyką, programowaniem i poligrafią cyfrową, a w Wiśle modernizowane są pracownie dla przyszłych hotelarzy, gastronomów i ekonomistów. Projekt obejmuje także windy, dostosowane sanitariaty oraz miejsca wyciszenia.
- W Wiśle nauka hotelarstwa i gastronomii będzie bliższa pracy zawodowej
- Cieszyńska szkoła stawia na informatykę i cyfrowe zawody
- Windy i miejsca wyciszenia uzupełniają szkolne remonty
W Wiśle nauka hotelarstwa i gastronomii będzie bliższa pracy zawodowej
W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle powstaną trzy nowoczesne pracownie. Zajęcia w tych pomieszczeniach będą przeznaczone dla uczniów kształcących się na kierunkach:
- technik hotelarstwa,
- technik organizacji turystyki,
- technik żywienia i usług gastronomicznych,
- technik ekonomista,
- technik handlowiec.
Zakres inwestycji ma odpowiadać na potrzeby branż, w których absolwenci mogą szukać zatrudnienia w regionie – od hotelarstwa i gastronomii po turystykę, handel oraz ekonomię. Zajęcia praktyczne w wyposażonych pracowniach pozwolą zdobywać umiejętności jeszcze przed ukończeniem szkoły.
Prace modernizacyjne prowadzi firma ASPAR z Bielska-Białej. Za wykonanie dźwigu osobowego odpowiada natomiast INSTAL CYMOREK z Kiczyc.
Cieszyńska szkoła stawia na informatykę i cyfrowe zawody
W Zespole Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie modernizowane są trzy pracownie zawodowe. Korzystać z nich będą uczniowie kierunków technik informatyk, technik programista oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej.
Prace obejmują Pracownię Urządzeń Techniki Komputerowej. Roboty wykonuje firma SUN-EKO ze Skoczowa. Do Pracowni Cyfrowych Procesów Poligraficznych oraz Pracowni Sieci Komputerowych trafią nowe komputery, urządzenia specjalistyczne i meble.
Dzięki temu zajęcia będą mogły obejmować nie tylko obsługę sprzętu i sieci, lecz także programowanie, projektowanie, grafikę, poligrafię cyfrową, multimedia oraz obszary związane z przemysłami kreatywnymi. Za budowę windy i remont toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami odpowiada INTERO SERWIS z Warszawy.
Windy i miejsca wyciszenia uzupełniają szkolne remonty
Projekt obejmuje nie tylko pracownie i wyposażenie. W obu placówkach wykonywane są windy oraz remontowane sanitariaty, co ma ułatwić korzystanie ze szkolnej infrastruktury uczniom z niepełnosprawnościami.
Zaplanowano także przestrzenie wyciszenia i relaksu. Mają służyć odpoczynkowi, integracji oraz wspieraniu społecznych i emocjonalnych potrzeb młodzieży. Dla uczniów oznacza to, że modernizacja obejmie zarówno sale do nauki zawodu, jak i miejsca potrzebne podczas codziennego pobytu w szkole.
Inwestycje są częścią projektu „Podniesienie jakości kształcenia w powiecie cieszyńskim poprzez inwestycje w infrastrukturę edukacyjną – etap III”, dofinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027. Jego założeniem jest lepsze przygotowanie młodzieży do zmian zachodzących na rynku pracy, między innymi w branżach IT i ICT, usługach, handlu, e-commerce, turystyce oraz sektorze HoReCa.
Całkowita szacunkowa wartość projektu wynosi 3 643 248,35 zł. Zakończenie realizacji zaplanowano na grudzień 2026 roku. Informacji o projekcie udziela Wydział Programowania i Funduszy Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Cieszynie.
na podstawie: Powiat Cieszyn.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo w Cieszynie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

36 gołębi przy Pomniku Tragedii Żywocickiej. Pamięć o ofiarach trwa

Ponad 14 kilometrów dróg do remontu. Powiat Cieszyński prowadzi szeroki program prac

Apteki w Cieszynie - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Apteki Bąków, gmina Strumień, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Brenna, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Chybie, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Dębowiec, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Drogomyśl, gmina Strumień, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Goleszów, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Górki Małe, gmina Brenna, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Górki Wielkie, gmina Brenna, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Hażlach, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Istebna, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Jaworzynka, gmina Istebna, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
Przydatne dane teleadresowe
- Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Istebnej - kontakt, placówki, zapisy
- Urząd Miejski w Cieszynie - kontakt, wydziały, godziny i sprawy do załatwienia
- Dom Dziecka w Cieszynie - kontakt, adresy i dostępność
- Apteki Koniaków, gmina Istebna, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Kaczyce, gmina Zebrzydowice, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
