Uczennice II LO spędziły twórczy weekend z seniorami w Zamku Cieszyn

W Zamku Cieszyn spotkały się pokolenia: młodzież z szkolnych ławek i starsi mieszkańcy miasta przez kilka godzin szyli, piekli i rozmawiali przy jednym stole. Na warsztatach nie brakowało śmiechu, wymiany doświadczeń i… fotobudkowych zdjęć. Relację przesłało II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.
- Międzypokoleniowe warsztaty w Zamku Cieszyn
- Jak młodzi i seniorzy pracowali razem
Międzypokoleniowe warsztaty w Zamku Cieszyn
Wydarzenie odbyło się 3 października 2025 r. w przestrzeniach Zamek Cieszyn. W jego ramach grupa uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie pomagała przy prowadzeniu zajęć skierowanych do osób starszych. Młodzież wspierała dwie równoległe inicjatywy – praktyczną pracownię rękodzieła oraz kulinarne spotkanie wymiany receptur.
Przy warsztacie rękodzielniczym prowadzącymi były instruktorki Katarzyna Andrychowska i Ewelina Paluch-Dziadek, które pokazywały techniki wykorzystywane przy Kreatywny upcycling - wspólne szycie dekoracji jesiennych. Druga część programu, poprowadzona przez Natalia Rzeźniczek-Riess, skupiła się na dzieleniu przepisami i wspólnym pieczeniu w ramach Jesienne pogaduchy przy piekarniku – wymianę doświadczeń i przepisów oraz działań zatytułowanych Pieczenie łączy – międzypokoleniowe warsztaty jesiennych wypieków.
Jak młodzi i seniorzy pracowali razem
Przez cały czas dominowała atmosfera wzajemnego szacunku i ciekawości. Uczennice pomagały przy przygotowaniach, uczyły się od starszych uczestników trików kulinarnych i rękodzielniczych, a seniorzy doceniali młodzieżową energię i chęć współpracy. Były wspólne rozmowy, śmiech przy piekarniku i pamiątkowe fotografie z fotobudki – drobne gesty, które złożyły się na udany, integracyjny dzień.
Organizatorzy i personel Zamku Cieszyn otrzymali podziękowania za udostępnienie miejsca i wsparcie logistyczne. Inicjatywa pokazała, że spotkania międzypokoleniowe mogą być zarówno praktyczne, jak i radosne, a wolontariat szkolny – okazją do wymiany umiejętności i budowania porozumienia między ludźmi w różnym wieku. Na koniec szkoła zaznaczyła, że dla uczestników był to czas pełen inspiracji i nowych kontaktów.
na podstawie: Powiat Cieszyn.
![]()
Ostatnie Artykuły

Całkowite zamknięcie ul. Przepilińskiego. Asfaltowanie potrwa osiem godzin

Czternaście zebrań mieszkańców w gminie Skoczów. Jest terminarz

Oferta rolkowiska i badmintona kończy się w hali. Został ostatni dzień

Zmiana pierwszeństwa na skrzyżowaniu w Cieszynie zostaje na stałe

UKS Cieszyn z dwoma zwycięstwami w sparingach. Padły 22 gole

Wakacyjne remonty szkół i przedszkoli. Pompy ciepła i nowy plac zabaw

Syrena w Cieszynie nie zawsze oznacza alarm. Ważne są przerwy

PESEL UKR bez ważnego dokumentu wymaga potwierdzenia tożsamości

Rodzinny piknik pomoże sfinansować wyjazd młodych wiślan do Chin

Kąpielisko Miejskie w Cieszynie kończy sezon. Zostały ostatnie dni

Pierwsze operacje robotem w Cieszynie. System kosztował ponad 8 mln zł

MyBestCeramide Shot+HA – nowy shot ceramidowo-hialuronowy od MyBestPharm

Kompleksowa naprawa drogi I/48 przy granicy z Polską

Dożynki w Zbytkowie z korowodem i zabawą do późnego wieczora
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Jerzego w Cieszynie - msze, kancelaria, sakramenty
- Powiatowy Dom Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień" w Cieszynie - kontakt, przyjęcie, usługi i godziny odwiedzin
- Urząd Stanu Cywilnego w Hażlachu - kontakt, godziny i rejestracja
- Biblioteka Miejska w Cieszynie Filia Specjalistyczna nr 4 - kontakt, godziny, informacje
- Apteki Dębowiec, powiat cieszyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- GOPS Chybie - kontakt, godziny, świadczenia i pomoc dla rodzin
