Zaskakujące fakty o dawstwie szpiku poznaj ich znaczenie dla życia!

Nie wiesz, jak niewiele potrzeba, by uratować życie? Oto pięć zaskakujących faktów o dawstwie szpiku i komórek macierzystych, które mogą zmienić Twoje postrzeganie tej niezwykłej idei!
- Wielkie serca w naszym mieście. Jak dawstwo szpiku ratuje życie?
- Jak wygląda proces oddawania szpiku w naszym regionie?
Wielkie serca w naszym mieście. Jak dawstwo szpiku ratuje życie?
Październik to miesiąc, który przypomina nam o sile ludzkiej solidarności i empatii. W tym czasie obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku, co stanowi doskonałą okazję do zgłębienia tematu dawstwa szpiku oraz krwiotwórczych komórek macierzystych. Warto wiedzieć, że 61% dawców uważa ten proces za praktycznie bezbolesny, a aż 99% z nich byłoby gotowych powtórzyć tę donację! Takie statystyki pochodzą z badania Fundacji DKMS, które pokazują, jak wiele osób ma pozytywne doświadczenia związane z tą formą pomocy.
Jak wygląda proces oddawania szpiku w naszym regionie?
Wbrew powszechnym mitom, pobieranie szpiku nie jest skomplikowane ani bolesne. W 90% przypadków stosuje się metodę aferezy, która polega na pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej. Dawca spędza czas w wygodnym fotelu, a cały zabieg trwa około 4-5 godzin. Co więcej, po zakończeniu procedury można wrócić do codziennych obowiązków! Dla tych, którzy zdecydują się na bardziej tradycyjną metodę pobrania z talerza kości biodrowej również nie ma powodów do obaw. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny. Dawcy często porównują odczucia do lekkiego stłuczenia. Warto podkreślić, że regeneracja organizmu po takim zabiegu trwa tylko kilka tygodni.
Nie zapominajmy o przywilejach dla dawców!
Osoby, które decydują się na oddanie szpiku lub komórek macierzystych, otrzymują specjalną legitymację Dawcy Przeszczepu”, co wiąże się z różnymi przywilejami zapisanymi w polskim prawie. Dla tych, którzy oddali szpik przynajmniej dwa razy, przewidziano dodatkowe korzyści jako Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać dawcą lub jak wspierać tę inicjatywę, zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji DKMS i rejestracji w bazie dawców. Każda osoba może stać się bohaterem i pomóc innym w walce o zdrowie i życie!
Wg inf z: Powiat Cieszyński
Autor: krystian