Renta wdowia w Cieszynie - sprawdź, czy przysługują Ci uprawnienia!
Renta wdowia to temat, który z pewnością interesuje wiele osób w naszym regionie. Warto zrozumieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tego świadczenia oraz jakie zmiany czekają nas w najbliższych latach. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące renty wdowiej, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o ubieganiu się o to wsparcie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę wdowią?

Renta wdowia to połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, takim jak emerytura. Aby móc ubiegać się o to wsparcie, należy spełnić kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim, osoba ubiegająca się o rentę musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ważne jest również, aby pozostawała w związku małżeńskim do momentu śmierci małżonka oraz nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w wieku 55 lat (dla kobiet) lub 60 lat (dla mężczyzn).

Jak podkreśla Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, „wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat, nie będzie miała prawa do 15 proc. dodatkowego świadczenia”. Co więcej, osoby, które obecnie są w związku małżeńskim, również nie mogą skorzystać z renty wdowiej. Prawo do tego świadczenia wygasa w momencie zawarcia nowego małżeństwa.

Jak sprawdzić swoje uprawnienia do renty wdowiej?

Osoby zainteresowane rentą wdowią mogą samodzielnie zweryfikować swoje uprawnienia, korzystając z interaktywnej ankiety dostępnej na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wypełniając formularz, można szybko dowiedzieć się, czy spełnia się wszystkie wymagane kryteria. Ankieta składa się z kilku pytań, w tym dotyczących wieku emerytalnego, co jest istotne dla obu płci.

Warto zaznaczyć, że obecnie wdowy i wdowcy mogą wybierać pomiędzy dwoma świadczeniami: rentą rodzinną a własnym świadczeniem, takim jak emerytura. Od 1 stycznia 2027 roku, osoby uprawnione będą mogły otrzymać 25 proc. swojego świadczenia, co z pewnością wpłynie na ich sytuację finansową.

Wnioski o rentę wdowią – co warto wiedzieć?

Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o rentę wdowią. ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym wpłynie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Aby otrzymać rentę wdowią od tego terminu, wniosek należy złożyć do 31 lipca 2025 roku. Osoby, które mają prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, nie będą musiały dołączać dodatkowych dokumentów do wniosku.

W przypadku, gdy osoba nie ma jeszcze przyznanej renty rodzinnej lub własnego świadczenia, a spełnia warunki, warto złożyć odpowiednie wnioski. Jak podkreśla rzeczniczka ZUS, „renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, dlatego najpierw trzeba mieć ustalone prawo do tych świadczeń”.

Warto zatem zasięgnąć informacji i sprawdzić swoje uprawnienia, aby móc skorzystać z przysługujących świadczeń. W obliczu nadchodzących zmian, dobrze jest być na bieżąco i świadomym swoich praw.


Na podst. Starostwo w Cieszynie