Montaż instalacji LPG wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności, bez których nie możesz legalnie poruszać się pojazdem wyposażonym w autogaz. O czym trzeba pamiętać? I jak wygląda rejestracja LPG w wydziale komunikacji? Sprawdź i dobrze się do tego przygotuj.
Formalności po montażu instalacji
Instalacja LPG to popularne rozwiązanie, które cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Możesz dzięki niemu zaoszczędzić pieniądze, a także zwiększyć zasięg samochodu. Kiedy podejmiesz decyzję o montażu autogazu, musisz jednak pamiętać, że wiążą się z tym pewne formalności. Niezbędne jest przede wszystkim dokonanie legalizacji instalacji, która to zezwoli na jej użytkowanie.
Zgłoszenie nowego wyposażenia pojazdu odbywa się w wydziale komunikacji. Masz na to 30 dni od momentu odbioru dokumentów z warsztatu. Należą do nich:
- świadectwo homologacji sposobu montażu,
- certyfikat na zbiornik gazowy,
- rachunek za dokonanie montażu.
Warto pamiętać, że błędy w dokumentach będą uniemożliwiać rejestrację instalacji LPG. Dlatego przy ich odbiorze należy sprawdzić, czy zgadzają się wszystkie dane (np. numer zbiornika gazowego).
Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?
Zanim wybierzesz się do wydziału komunikacji, upewnij się, że masz przy sobie niezbędne dokumenty. Przy rejestracji autogazu potrzebne są:
- dowód tożsamości,
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu (jeśli została wydana),
- upoważnienie od współwłaściciela (jeśli jest drugi właściciel auta),
- rachunek lub faktura za montaż instalacji (z warsztatu, w którym została zainstalowana),
- świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji LPG,
- paszport butli (certyfikat na zbiornik gazowy).
Kiedy zbierzesz wszystkie dokumenty, możesz udać się do wydziału komunikacji, w którym został zarejestrowany samochód.
Wizyta w wydziale komunikacji
Podczas wizyty w wydziale komunikacji informujesz o zamiarze dokonania zgłoszenia nowego wyposażenia w postaci instalacji autogaz. Po weryfikacji dokumentów oraz sprawdzeniu ich zgodności ze stanem faktycznym i prawnymi regulacjami otrzymasz bezpłatny wpis w dowodzie rejestracyjnym, który będzie informował o obecności instalacji LPG. Trwa to zaledwie chwilę, dlatego lepiej nie zwlekać. Tym bardziej że przekroczenie terminu 30 dni będzie wiązać się z mandatem karnym oraz zatrzymaniem dowodu osobistego podczas kontroli drogowej.
Pamiętaj o badaniu technicznym
O jakich jeszcze formalnościach warto pamiętać po dokonaniu zgłoszenia w wydziale komunikacji? Niezwykle istotne są okresowe badania techniczne. Przegląd instalacji LPG, zgodnie z prawem, odbywa się raz w roku. Podczas badania musisz mieć ze sobą dowód rejestracyjny, świadectwo legalizacji zbiornika gazowego oraz świadectwo legalizacji sposobu montażu LPG. Przegląd może być wykonywany wyłącznie przez uprawnione do tego stacje kontroli pojazdów. Dlatego, zanim udasz się na badanie, upewnij się, czy stacja może wykonywać przeglądy instalacji LPG.
Godny zaufania serwis to podstawa
Instalacja LPG to ekonomiczne rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści. Decydując się na nie, należy jednak podejść poważnie do kwestii formalności oraz dopełnić wszelkich, niezbędnych czynności. Sprawność instalacji zależy też od wysokiej jakości komponentów oraz profesjonalnego montażu. Gdzie zatem warto się udać? Marka STAG to lider w produkcji LPG w kraju, a także gęsta sieć serwisowa. Dzięki nim rejestracja gazu w samochodzie przebiegnie szybko i bezproblemowo, a instalacja będzie pracować wydajnie przez długi czas.