Bezpieczeństwo na drogach w długi weekend: 2 wypadki, 27 kolizji, 9 pijanych kierowców
Miniony długi weekend przyniósł na naszych drogach wiele emocji i niebezpiecznych sytuacji. Policjanci z powiatu cieszyńskiego mieli pełne ręce roboty, interweniując w licznych przypadkach naruszeń przepisów ruchu drogowego.
  1. Blisko 100 policjantów czuwało nad bezpieczeństwem.
  2. Doszło do 2 wypadków, w których rannych zostało 6 osób.
  3. Odnotowano 27 kolizji drogowych.
  4. Zatrzymano 9 kierowców pod wpływem alkoholu.

Podczas tegorocznego długiego weekendu związanego ze świętem Bożego Ciała, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwały zwiększone siły Policji. Od środy do niedzieli na drogach można było spotkać większą liczbę patroli ruchu drogowego w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych. Policjanci sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i czy przestrzegają ograniczeń prędkości. Mundurowi kontrolowali także stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów oraz to, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Niestety, w powiecie cieszyńskim doszło do dwóch poważnych wypadków. Pierwszy z nich miał miejsce 31 maja w Kowalach, gdzie kierująca quadem kobieta straciła panowanie nad pojazdem, co skończyło się hospitalizacją jej i 40-letniego pasażera. Drugi wypadek wydarzył się 2 czerwca na ulicy Katowickiej w Cieszynie. 19-letni kierowca forda wpadł w poślizg i zderzył się z innym fordem. W wyniku tego zdarzenia, cztery osoby trafiły do szpitala – dwoje młodych mężczyzn z poważnymi obrażeniami oraz 61-letni kierowca i jego 49-letnia pasażerka.

W trakcie długiego weekendu, mundurowi z cieszyńskiej drogówki legitymowali blisko 400 uczestników ruchu drogowego, w tym 60 pieszych. Ujawnili 186 wykroczeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości, z czego aż 178 miało miejsce w rejonie przejść dla pieszych. Rowerzyści dopuścili się 31 wykroczeń – 17 z nich zakończyło się pouczeniem, 12 mandatem, a w dwóch przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Wśród pieszych mundurowi odnotowali 32 wykroczenia – 18 osób za niewłaściwe zachowanie na drodze otrzymało pouczenie, a 14 mandat.

Warto podkreślić, że w całym województwie śląskim doszło do 17 wypadków, w których rannych zostały 23 osoby. Na szczęście, nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych. Policjanci z drogówki zatrzymali 184 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. W powiecie cieszyńskim liczby te były znacznie niższe, ale wciąż niepokojące: 9 kierowców zatrzymanych za jazdę po spożyciu alkoholu i 27 kolizji drogowych.

Policjanci zatrzymali również 9 dowodów rejestracyjnych pojazdów, które nie spełniały wymogów związanych z stanem technicznym. Mundurowi apelują o koncentrację za kierownicą, przestrzeganie obowiązujących limitów prędkości, dostosowanie prędkości do warunków oraz trzeźwość za kierownicą. Szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo osób, które wracają z wypoczynku.


Policja Cieszyn