Dzielnicowi to policjanci, którzy są najbliżej mieszkańców. Dobry kontakt z ludźmi, ich zaufanie i przekazywane informacje często przyczyniają się do szybkich i skutecznych działań mundurowych. Tak też było w przypadku sierżanta sztabowego Marcina Gerata- dzielnicowego z Ustronia i sprawy poszukiwanego 42-latka z Lublińca, który przed wymiarem sprawiedliwości ukrywał się na terenie całego Śląska, ale ostatecznie wpadł w ręce dzielnicowego w Ustroniu.

Dzielnicowi to policjanci, którzy utrzymują bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Diagnozują ich problemy, ustalają przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Dobry kontakt z mieszkańcami często przyczynia się do ich szybkich i skutecznych działań. Wczoraj na terenie miasta dzielnicowy z Ustronia sierżant sztabowy Marcin Gerat zatrzymał poszukiwanego 42-latka, który uciekał przed wymiarem sprawiedliwości z Lublińca i ukrywał się gdzie popadnie, głównie na terenie Śląska. Był poszukiwany przez tamtejszą Prokuraturę Rejonową listem gończym, na podstawie którego miał być tymczasowo aresztowany. Dzięki informacjom, które dzielnicowy uzyskał podczas obchodu oraz wymianie informacji pomiędzy jednostkami, wiedział, że poszukiwany może przebywać na jego rejonie służbowym. Policjant postanowił to sprawdzić, ale nie zastał go w miejscu, gdzie mógł potencjalnie przebywać. Dzielnicowy jednak nie odpuścił i tylko znanymi sobie działaniami sprawił, że „spotkali” się z poszukiwanym tuż przy komisariacie. Zaskoczony 42-latek został zatrzymany i najbliższe dni spędzi za kratkami…

Jeżeli wiesz, gdzie może przebywać poszukiwany, możesz to anonimowo zgłosić na stronie poszukiwany.pl (link https://poszukiwani.policja.pl/pos/zglos-poszukiwanego/2083,Zglos-poszukiwanego.html), telefonicznie pod nr alarmowy 112 lub na numer stacjonarny dowolnej jednostki policji w kraju. Dziękujemy za współpracę oraz wszystkie informacje o przestępcach i osobach zaginionych.

Aby jeszcze bardziej usprawnić kontakt mieszkańców z  dzielnicowym  wprowadzono  zostały nowe kanały komunikacji społecznej z tymi funkcjonariuszami min.

  • służbowe telefony komórkowe z nr przypisanym do rejonu służbowego,
  • funkcyjne skrzynki poczty elektronicznej,
  • swobodny dostęp do sieci Internet,
  • aplikację "Moja Komenda",
  • opracowywanie projekt portalu internetowego "Twój Dzielnicowy",
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Jednym z narzędzi z jakich mogą korzystać mieszkańcy chcący skontaktować się ze swoim dzielnicowym jest mobilna aplikacja "Moja komenda". Narzędzie to umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline.

Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja "Moja komenda" zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce oraz dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki.

Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki.

Dodatkowo "Moja komenda" umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.