Czy zdecydowanie się na taras zadaszony to dobry pomysł?

Na pewno zadaszenie tarasu wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. W związku z powyższym zastanawiamy się, czy można co nieco zaoszczędzić, a może gra ta nie jest warta przysłowiowej „świeczki”. Najlepiej byłoby to wszystko zrozumieć i znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące zadaszonego tarasu, poprzez poznanie jego zalet. Jak się one kształtują?

Korzyści tarasu z zadaszeniem

Na pewno korzyści tarasu z zadaszeniem jest naprawdę sporo. Na pewno samych zalet jest o wiele, wiele więcej niż wad. Jeśli chodzi o zalety zadaszenia tarasu, to można wymienić ochronę przed silnym wiatrem, opadami atmosferycznymi, czy też nadmiarem słońca.

Mogłoby się wydawać, że wśród tych zalet jest wszystko, ale tak naprawdę to jeszcze nie koniec. Jeśli niedaleko naszego taras rosną wysokie drzewa, to pewne jest to, że będą z tychże drzew spadać liście, owoce, a także sporo połamanych gałązek. Zadaszenie nad tarasem zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia. Można powiedzieć, że taras jest naszym sprzymierzeńcem w utrzymaniu porządku.

Teraz zostały już wymienione wszelkie powody, dla których warto się zdecydować na taras zadaszony. Zadaszenie tarasu sprawia także, że o wiele, wiele więcej czasu możemy przebywać na świeżym powietrzu. Chyba każdemu z nas pogoda pokrzyżowała plany. Co jak co, ale w Polsce pogoda nas nie rozpieszcza. Potrafi się nawet zepsuć w środku lata. Nawet w wietrze, czy też w deszczu można spędzić na tarasie miło czas.

Zadaszenie przydatne jest dla osób, które hodują na tarasie różne roślinki. Warto na nim ustawić rośliny, które nie lubią zbyt mocnego słońca, czy też wiatru. Na sam koniec tych wszystkich zalet i korzyści, trzeba wymienić to, że takowe zadaszenie jest przepiękną ozdobą domu oraz tarasu. Taras powinien być spójny z resztą budynku.

Wybieramy zadaszenie tarasu

Nie można po prostu zadaszyć byle czym tarasu, nie zwracając uwagi na różne czynniki. Złe dobranie może sprawić, że taras nie będzie stabilny, a co za tym idzie, będzie niebezpiecznym miejscem. Nikt do tego nie chce dopuścić. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym parametrem jest nośność tarasu. Stalowe konstrukcje są niestety bardzo ciężkie. Można ich użyć, ale jedynie na tarasie parterowym, który oparty jest na gruncie. W innym wypadku duży ciężar może skutkować niczym innym jak naruszeniem poważnym konstrukcji.

Kolejna kwestia to ekspozycja tarasu. Gdy nasz taras znajduje się od południowej strony, to trzeba mu zapewnić ochronę przed promieniami słonecznymi. Tutaj świetne są konstrukcje stałe. Zaś jeśli taras się znajduje od wschodu, to można jedynie się zdecydować na prostą markizę.

Na sam koniec skupmy się na spójności z samą bryłą budynku. Nie da się zapomnieć przecież o kwestii estetycznej. Do domu drewnianego będzie pasowała konstrukcja drewniana, gdy mamy nowoczesny dom, to postawmy na konstrukcję stalową, czy też aluminiową.

Na pewno poradzimy sobie z dokonaniem właściwych wyborów. Wcale nie jest to takie trudne, jakby mogło się wydawać.