Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) pozwala bez wychodzenia z domu zgłosić miejsca, które są z rożnych powodów zagrożone.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowoczesna i przede wszystkim bezpieczna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a policją. Wystarczy smartfon lub tablet z przeglądarką i dostępem do internetu, kilka kliknięć i wysyłamy zgłoszenie. W obecnej sytuacji jest to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Prosimy jednak o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.

Katalog zgłoszeń, które możemy nanieść na KMZB jest bardzo szeroki. W pierwszym półroczu 2022 roku na terenie powiatu cieszyńskiego przy pomocy KMZB oznaczono ponad 300 zgłoszeń z czego duża część została przez funkcjonariuszy wyeliminowana. Większość zgłoszeń dotyczyła przekraczania dowolnej prędkości oraz niewłaściwego parkowania (93 i 108).

- Zachęcamy do korzystania z aplikacji policyjnej „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą którego możemy oznaczać miejsca gdzie znajdują się osoby bezdomne wymagające pomocy służb. W czasie zimy i niskich temperatur jest to szczególnie ważne byśmy reagowali. Każde takie wskazane miejsce zostanie sprawdzone przez policjantów. Podejmowane działania prewencyjne funkcjonariuszy zmierzać będą do ograniczenia tragicznych w skutkach zdarzeń oraz zapewnienia pomocy jak największej ilości osób będących w potrzebie - mówi Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji.

ZAPAMIĘTAJ! Zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych i innych nagłych przypadkach należy korzystać z bezpłatnego numeru alarmowego 112. Apelujemy o rozsądne korzystanie z aplikacji, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.