Sporty precyzyjne - w pogoni za dokładnością i zabawą!

Pod pojęciem sporty precyzyjne kryje się tak naprawdę bardzo wiele gier i dyscyplin zręcznościowych, które praktykowane są na co dzień i zazwyczaj traktowane jako forma rozrywki. Ich wspólną cechą jest uniwersalność oraz dokładność. Większość z nich można uprawiać na poziomie zawodowym oraz odnosić sukcesy w organizowanych zawodach. Jak w przypadku większości sportów niezbędne jest odpowiednie wyposażenie.

Sporty precyzyjne – co się pod nimi kryje?  

Większość z nich każdemu jest dobrze znana. Zacznijmy od tej grupy, która kojarzona jest z zabawą, idealną rozrywką na sobotni wieczór z przyjaciółmi czy okazją do pokazania swoich umiejętności i poczucia zdrowej rywalizacji. Mowa tutaj między innymi o bilardzie, który co ciekawe ma głębokie korzenie i obecnie stanowi także jedną z dyscyplin World Games. Ale również o kręglach, krążkach, rzutkach, dartcie czy bulach – których zasady niegdyś słabo znane, a dzisiaj nikogo nie zaskoczy widok grupki ludzi grających w parku. Są one doskonałym sposobem na wyrobienie takich umiejętności jak koncentracja czy celność. Kolejną z dyscyplin, zaliczanych do sportów precyzyjnych jest łucznictwo. Z pewnością dostarcza ono największe pokłady adrenaliny i jest przeznaczone dla ambitnych miłośników sportu. W przypadku łucznictwa torowego zawodnik ma za zadanie trafić w 6-punktową tarczę pozostając w odległości 50 metrów od niej. Natomiast łucznictwo polowe polega na oddawaniu strzałów do tarcz o różnej wielkości, które rozmieszone są również w różnych odległościach od zawodnika. Oprócz nienagannej celności potrzebna będzie również odrobina sprytu. Sporty precyzyjne należą do grupy dyscyplin strategicznych. Służą nabywaniu oraz kształtowaniu pewnych cech, które są przydatne zarówno w grze, jak i w życiu. Wiążą się z niewielką inwestycją, ponieważ sprzęt i poszczególne akcesoria nie są drogie. Stanowią ciekawą alternatywę dla spędzania wolnego czasu przed telewizorem czy z przyjaciółmi wyłącznie w towarzystwie przekąsek i anegdotek.   

Sporty precyzyjne – czego nam potrzeba?

W zależności od tego na który ze sportów ostatecznie się decydujemy konieczny jest zakup kilku drobiazgów:

1) DART (w tym również rzutki) – w tym wypadku niezbędna będzie tarcza do gry, która dostępna jest również w wersji elektronicznej oraz lotki. W ofercie sklepów sportowych znajdują się również różnego rodzaju dodatkowe akcesoria: piórka, rzepy, szafty.

2) BILARD – podstawowym elementem jest oczywiście stół do bilarda. Następnie kije oraz bile. Najwygodniej jest zdecydować się na pełen zestaw. Wśród dodatków na uwagę zasługują: tipy, pokrowce na kije, kreda czy breloki na kredę.

3) BULE – jak sama nazwa wskazuje wystarczy zaopatrzyć się w bule. Niezbędne mogą okazać się również: licznik punktacji, koło do gry, miarka, czy łapak do zbierania bul dla bardziej zaawansowanych graczy.

4) KRĘGLE – ta gra najczęściej wiąże się z wizytą w kręgielni. Choć potrzeba nam tutaj tylko kręgli, płaskiego i twardego gruntu oraz ciężkiej kuli, to rzadko kiedy kręgle w wersji domowej dostarczają nam tylu emocji.

5) ŁUCZNICTWO – tutaj wiele zależy od tego, czy potrzebujemy profesjonalnego sprzętu, czy nasza gra ogranicza się do amatorskiej zabawy. Bez wątpienia należy zaopatrzyć się w łuk oraz strzały. Do tego tarczę. Osoby, które reprezentują wyższy poziom i przynależą do klubów mogą przebierać w licznych dodatkach.

Poza wyżej wymienionymi sportami pozostają jeszcze różnego rodzaju krążki czy kręgle fińskie. Rodzaj i ilość sprzętu zawsze należy dopasowywać pod umiejętności i własne oczekiwania.

Sporty precyzyjne – od czego zacząć?

W tym przypadku sprawa jest banalnie prosta. Sporty precyzyjne mają to do siebie, że nie wymagają zbyt wielu wypracowanych umiejętności ani kosztownego sprzętu. Wystarczy znaleźć trochę wolnego czasu oraz wiernych kompanów do rozgrywek. Wiele z nich może toczyć się w domu, w parku, na okolicznej otwartej przestrzeni, w pobliskiej kręgielni czy miejscu z dostępem do bilarda. Rzeczywiście warto pamiętać o tym, że cenna jest cierpliwość, otwartość i przede wszystkim umiejętność czerpania radości z gry, a nie wyłączne koncentrowanie się na jej wyniku. Każdy sport odznacza się podobnymi zasadami, jeżeli już decydujemy się na jego rozpoczęcie i kontynuację. Najistotniejsze jest znalezienie takiej dyscypliny, która rzeczywiście nas interesuje i osób, które będą nam w tym towarzyszyły. Jeżeli już wyznaczamy sobie jakieś cele i chcemy być w danej dziedzinie jak najlepsi, to muszą być one realne i kilkuetapowe, a każdy z nich powinniśmy celebrować i pamiętać o tym, że jedno niepowodzenie nie przekreśla dotychczasowych osiągnięć.

Sporty precyzyjne – sprzęt dla profesjonalistów

Wśród zwolenników sportów precyzyjnych poza grupą amatorską znajdują się również osoby, które uprawiają poszczególne dyscypliny na znacznie wyższym, jak i najwyższym – zawodowym poziomie. To właśnie im dedykowany jest największej klasy sprzęt. Poznaj ofertę produktów do SPORTÓW PRECYZYJNYCH!

1)  Łuk praworęczny CLUB 900

Dostępny w dwóch rozmiarach: 66 i 68. Zaprojektowany specjalnie dla profesjonalnych łuczników, którzy stawiają pierwsze bądź kolejne kroki w zawodach. Umożliwia strzelanie przy użyciu strzał o metalowym grocie nawet na odległość 70 metrów.

2)  Stół do bilarda angielskiego BT 700

W zestawie znajdują się od razu wszystkie niezbędne go gry elementy: kije, bile, trójkąt, kreda, pojemnik na bile i pokrowiec na kije. Jest idealne dla osób, które znają zasady i chcą doskonalić swoje umiejętności.

3)  Tarcza do Darta Club 500

Trwała tarcza o oficjalnym wymiarze turniejowym. Przeznaczona dla prawdziwych pasjonatów gry w Darta. Wykonana z naturalnych włókien. Zapewni masę wrażeń i mnóstwo zabawy.

Sporty precyzyjne – amatorsko i profesjonalnie

Sporty precyzyjne bez cienia wątpliwości plasują się na samym szczycie aktywności dostarczających masę pozytywnych wrażeń i zespołowej zabawy. Służą one przede wszystkim rozładowywaniu emocji, kształtowaniu logicznego myślenia, napędzaniu adrenaliny i trenowaniu bardzo często trudnej do osiągnięcia precyzyjności. Co wcale nie oznacza, że przy dużym zaangażowaniu nie spalimy kilku zbędnych kalorii. Umożliwiają również realizowanie się na wyższym szczeblu i osiąganie pożądanych wyników w wielu konkursach. Największą zaletą sportu jest jego uniwersalność i wielozadaniowość, czego nie można odmówić także sportom precyzyjnym.