Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Cieszyn

Bez względu na to, jaki kto mundur nosi, należy do ludzi, którzy pomoc innym zawsze noszą w sercu. Tak jest z policjantami, żołnierzami, funkcjonariuszami Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej i wielu innych formacji, które na co dzień służą obywatelom. Służby te wspierają się codziennie, aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo. I nie zapominają o innych mundurowych- tych, którzy w wyniku różnych zdarzeń ucierpieli i sami teraz wymagają pomocy. Tak jest w przypadku akcji „1047 km dla Zięby”.

 „1047 dla Zięby” to przedsięwzięcie, które ma zwrócić uwagę na zorganizowanie pomocy ciężko rannemu żołnierzowi 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej Piotrowi Ziębarowskiemu, który w wyniku pożaru domu doznał wielu obrażeń. Damian Ligocki (uczestnik akcji) pierwsze dwa etapy charytatywnej wyprawy ma już za sobą. Na początku był wspierany przez dzielnicowego z Komisariatu Policji w Wiśle asp. Bartłomieja Duraja oraz GOPR Beskidy, którzy wspólnie z nim symbolicznie zainaugurowali akcję na szczycie Baraniej Góry. Obecnie trwają przygotowania do trzeiego etapu.

Warto podkreśłić, że w połowie maja minął rok od kiedy Damian Ligocki wraz z przyjaciółmi pokonał kajakiem długą oraz trudną drogę Wisłą do Bałtyku, w charytatywnej akcji „1047 dla Tasiora”. W tym roku postanowił w ten sam sposób pomóc innemu koledze - Piotrowi Ziębarowskiemu. Symbolicznie, w wyjątkowy dla każdego żołnierza dzień, w Dniu Weterana tj. 29 maja, wypłynie z Zabrzegu, realizując trzeci etap wyprawy, ponownie pokonując drogę do Bałtyku. Całość trasy, którą obejmuje akcja, podzielona jest na 3 etapy:

1.Trekking z Baraniej Góry do Skoczowa.

2. Bieg na dystansie ok. 30 km Skoczów - Zabrzeg.

3. Spływ kajakowy Zabrzeg - Gdańsk, Morska Baza Mechelinki.

Akcja „1047 km dla….”organizowana jest przez fundację Sprzymierzeni z GROM. To inicjatywa grupy weteranów i ich przyjaciół zakładająca pokonanie pieszo i w kajakach całej długości Wisły (1047 km) w szczytnym celu: by podziękować weteranom za ich służbę oraz pomóc tym, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji. Nie inaczej było w minionym roku, kiedy Damian Ligocki wspólnie ze znajomymi, pokonując cały odcinek Wisły od jej początków, aż do Bałtyku, zbierali środki na leczenie Mariusza Tkaczyka, żołnierza 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

W tym roku akcja organizowana jest dla Piotra Ziębarowskiego - zawodowego żołnierza służącego w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, który w wyniku pożaru domu doznał wielu obrażeń. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na kurs dla niewidomych oraz sprzęt ułatwiający funkcjonowanie. To GPS dla niewidomych oraz komputer ze specjalnym oprogramowaniem. W tak ciężkiej sytuacji konieczne jest także zebranie funduszy na zabezpieczenie podstawowych potrzeb jego rodziny. Postępy wyprawy można śledzić na oficjalnym profilu „1047 dla Zięby”, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące wsparcia inicjatywy.