Od 31 października do 3 listopada trwać będzie ogólnopolska akcja "Znicz 2019". Jak co roku na drogach krajowych, dojazdowych, w okolicach cmentarzy i kościołów będzie więcej policjantów. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli m.in. prędkości i trzeźwości.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Zadbajmy o to, aby był to bezpieczny czas. W ramach policyjnej akcji "Znicz 2019" policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Szczególnie w pobliżu cmentarzy i dworców,  gdzie ruch będzie bardzo duży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach:

-  po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze

- pamiętajmy też o zachowaniu odstępu między samochodami

- zachowajmy szczególną ostrożność w rejonie cmentarzy

Oczywiście nigdy nie było i nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej.

Ze szczególnym apelem zwracamy się do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Zachęcamy do używania elementów odblaskowych - zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 30 metrów. To tyle ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo - bądźmy widoczni na drodze.

 

Jak co roku w związku ze Świętem Zmarłych przewidziano zmiany organizacji ruchu drogowego na terenie powiatu cieszyńskiego w następujących miejscach:

 Cieszyn ul. Katowicka. Wyłączony prawy pas ruchu

  • W Cieszynie, jak co roku, wyłączony z ruchu zostanie prawy pas na ulicy Katowickiej wzdłuż cmentarza komunalnego, gdzie przewidziano parking.

        

 

Skoczów ul. Cieszyńska. Plan przebiegu drogi jednokierunkowej

  • W Skoczowie na ulicy Cieszyńskiej od skrzyżowania z ulicą Kossak – Szatkowskiej do skrzyżowania z ul  Gołęszyców (łączy ulicę Górny Bór z Cieszyńską) ruch odbywał się będzie w jednym kierunku. Jadąc od strony Cieszyna na skrzyżowaniu z ul. Gołęszyców będzie znak zakazu wjazdu w ulicę Cieszyńską i poprowadzony objazd następującymi ulicami: Gołęszyców, Górny Bór, Mickiewicza do ronda na ulicy Objazdowej (koniec objazdu).

  

 

Strumień ul. 1 Maja. Plan przebiegu drogi jednokierunkowej

  • W Strumieniu ruch jednokierunkowy odbywał się będzie na ulicy 1 Maja od  skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich do skrzyżowania z ul. Pawłowicką. Wyjazd z ulicy Zielonej i Młyńskiej będzie dopuszczony w prawo w kierunku ulicy Pawłowickiej

   

 

  • W Chybiu ruch jednokierunkowy odbywał się będzie na ulicy odcinku ul. Sportowej – ruch jednokierunkowy od skrzyżowania z ulica Lipową do ulicy Wyzwolenia

   

 

Zmiany w organizacji ruchu drogowego w trakcie akcji "Znicz 2019" w województwie śląskim udostępnione są na stronie internetowej Śląskiej Policji.