Kiedy:
18 Wrzesień 2019@17:00 – 19:00
2019-09-18T17:00:00+02:00
2019-09-18T19:00:00+02:00
Gdzie:
Rynek 12
Cieszyn
Koszty:
Bez opłat
Świat muzyki i słowa Stanisława Hadyny / DKP @ Rynek 12

Dyskusyjny Klub Propozycji wraca do Domu Narodowego!

Po ponad 10 latach przerwy Dyskusyjny Klub Propozycji znów w Domu Narodowym! Od września w każdą trzecią środę miesiąca klubowicze będą się spotykać, by posłuchać wykładów i porozmawiać na różne tematy, a głównie związane z naszym regionem.

Na pierwsze spotkanie Klubu zapraszamy 18 września do Domu Narodowego. Tematem spotkania będzie „Świat muzyki i słowa Stanisława Hadyny”. Zaczynamy o godzinie 17.00. Prelekcję wygłosi prof. Daniel Kadłubiec.

Dyskusyjny Klub Propozycji przez kilkadziesiąt lat funkcjonował w Domu Narodowym. Prowadził go redaktor Władysław Oszelda a spotkania odbywały się w „Naszym Kąciku” w Domu Narodowym. 16 lutego 2005 roku powstał Dyskusyjny Klub Propozycji „Podgórze”, który jak mówi jego prezes Eugeniusz Raabe, był filią DKP. – My spotykaliśmy się raz w miesiącu w salce budynku administracji osiedla Podgórze. Gdy główny klub został „wyproszony” z Domu Narodowego i nie miał możliwości się tam dłużej spotykać, po jakimś czasie przestał w ogóle istnieć. My natomiast nadal spotykamy się i działamy do dzisiaj – zapewnia Eugeniusz Raabe.

DKP „Podgórze” ma już za sobą 171 spotkań! W każdą trzecią środę miesiąca odbywają się spotkania na „Banotówce”. – Tematyka jest różnorodna, ale głównie podejmowane są sprawy związane z naszym regionem, a w szczególności z Zaolziem, któremu poświęconych jest wiele prelekcji. Przykładowo rok 2018 dla klubu był Rokiem Zaolzia. W tym roku jest to w klubie Rok Stanisława Hadyny. Takie też tematy podejmujemy. W spotkaniach uczestniczą głównie osoby starsze, ale coraz więcej zagląda do nas młodzieży. Prelegentami są osoby nauki, parlamentarzyści, podróżnicy i pasjonaci regionu. Są to osobistości z kraju i zagranicy, więc nikt się na spotkaniach nie nudzi i każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie – opowiada Eugeniusz Raabe.

Należy podkreślić, że DKP „Podgórze” jest sekcją Koła nr 2 „Mały Jaworowy” Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. – Główną działalnością Koła jest organizowanie imprez regionalnych i wycieczek krajowych i zagranicznych. Wszystko to ma na celu przybliżenie klubowiczom Śląska, nie tylko tego Cieszyńskiego, oraz Zaolzia – kontynuuje prezes DKP.

Wygląda na to, że sierpniowe spotkanie będzie ostatnim, jakie odbędzie się w salce budynku administracji osiedla Podgórze. Od września spotkania klubu „wracają” do Domu Narodowego. – Dziękujemy administracji osiedla Podgórze oraz kierownictwu Fundacji Aktywności Społecznej „Cieszynianka” za udostępnienie sali i wieloletnią współpracę oraz dyrektorowi Cieszyńskiego Ośrodka Kultury za zaproszenie i możliwość spotkań w budynku Domu Narodowego. Z naszego doświadczenia wiemy, że większość klubowiczów przyjeżdża na nasze spotkania z innych części miasta, dlatego dla wielu z nich wygodniej będzie dotrzeć do centrum. Po powrocie do Domu Narodowego liczymy na zwiększenie się frekwencji na naszych spotkaniach. Zresztą takie były postulaty uczestników spotkań, by spróbować wrócić na Rynek – mówi Eugeniusz Raabe, dodając, że jeszcze żaden prelegent nigdy nie odmówił panu prezesowi wygłoszenia wykładu w ramach DKP, mimo faktu, że klub nie ma środków finansowych na wynagrodzenia. – To ważne, bo w dzisiejszych czasach się to rzadko spotyka. Naszymi prelegentami byli wybitni ludzie, którzy na moją prośbę przychodzili i nie oczekiwali w zamian żadnej gratyfikacji. Za to również należą się naszym wykładowcom słowa uznania i serdecznego podziękowania – kończy Eugeniusz Raabe.

Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania Dyskusyjnego Klubu Propozycji do Domu Narodowego w każdą trzecią środę miesiąca. Startujemy 18 września!