Izolacja fundamentów w starym domu - co warto wiedzieć planując zakup nieruchomości?

3 min czytania
Izolacja fundamentów w starym domu a zakup nieruchomości

Stare domy mają dusze… Ich dużą zaletą jest także podpiwniczenie, co jednak po piwnicy, która jest zawilgocona i zagrzybiona? Izolacja fundamentów w starym domu to temat rzeka. Decydując się na zakup nieruchomości wzniesionej w czasach Dobrej Polski Ludowej” możemy liczyć na to, że izolacja pozioma nie została prawidłowo wykonana lub nie wykonano jej w ogóle. Czym to skutkuje?

Brak izolacji pionowej sprawia, że wilgoć z gruntu przenika do wnętrza ścian. Problem ten można stosunkowo łatwo rozwiązać wystarczy odkopać fundamenty i je zaizolować. Wykonywanie izolacji pionowej to także dobra chwila na ocieplenie fundamentów. Ocieplanie fundamentów wykonuje się tak samo jak ich izolowanie, ale wykorzystuje się do tego inne materiały. Wciąż pozostaje jednak problem izolacji pionowej.

Hydroizolacja pionowa ścian fundamentowych to jedno z najważniejszych elementów zabezpieczających budynek przed zawilgoceniem, jakie powstaje poprzez podciąganie kapilarne wilgoci z gruntu. W domach z podpiwniczeniem, jak również w obiektach wznoszonych na piaszczystych gruntach, gdzie woda opadowa szybko przenika do głębszych warstw gruntu podciąganie kapilarne to realne zagrożenie.

O tym, jak może zostać wykonana izolacja fundamentów w starym domu znajdziesz tutaj: http://www.i-k.pl/izolacja-fundamentow/.__Zanim jednak zdecydujesz się na iniekcję krystaliczną dowiedz się więcej o osuszaniu murów oraz fundamentów w obiektach już wzniesionych.

Iniekcja krystaliczna a osuszanie murów i fundamentów

Jak już wspomnieliśmy brak lub nieprawidłowo wykonana izolacja pozioma mogą prowadzić do uporczywego zawilgotnienia ścian, także na wyższych kondygnacjach budynku. Wilgoć w budynku to nie tylko nieprzyjemny zapach stęchlizny, ale przede wszystkim doskonałe warunki do rozwoju pleśni, która jest niebezpieczna dla zdrowia i życia mieszkańców.

Bezsprzeczną zaletą iniekcji krystalicznej jako metody na izolację fundamentów w starym domu jest fakt, iż w ten sposób można zaizolować ściany, które już są zawilgocone i nie trzeba ich wcześniej osuszać. Dodatkowo, po wykonaniu nawiertów i wprowadzeniu roztworu iniekcyjnego mury nie wymagają dodatkowego osuszana czy nagrzewania wilgoć odparowuje z nich sama, a skutecznie uszczelnione kapilary uniemożliwiają jej dalsze podciąganie z gruntu, co czyni osuszanie skutecznym i efektywnym, a zarazem stosunkowo tanim.

Iniekcja krystaliczna a ocieplanie murów

Podciąganie kapilarne to problem, który iniekcja krystaliczna rozwiązuje szybko i skutecznie. Nie jest to jednak metoda izolacji fundamentów, która jakkolwiek wpływa na ocieplenie ścian fundamentowych. Ocieplenie fundamentów jak już wzmiankowaliśmy powyżej to działanie, które można wykonać praktycznie w każdej chwili w przypadku każdego budynku. Wymaga jednak odkopania zewnętrznych ścian fundamentowych i założenia warstwy izolacyjnej. Dobrze, żeby ocieplenie fundamentów charakteryzowało się nie tylko doskonałymi właściwościami termicznymi, ale również niską nasiąkliwością. W przeciwnym razie termoizolacja może się okazać nietrwała, a w przypadku niewystarczającej hydroizolacji fundamentów także sprzyjać występowaniu problemu wilgoci w budynku.

Iniekcja a izolacja fundamentów w starym domu będącym zabytkiem

Iniekcja krystaliczna to nie jedyna metoda wykonywania izolacji poziomej w budynkach, jednak ze względu na swoją stosunkowo niewielką inwazyjność jest jedną z nielicznych, którą dopuszcza się w przypadku obiektów zabytkowych. Nawierty wykonuje się na takiej wysokości, iż są one praktycznie niewidoczne, a ich głębokość oraz odstępy między nimi nie ingerują w konstrukcję budynków.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

cieszynonline_kf