Powiat Cieszyn: Konferencja o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
W dniu 16 października br. odbyła się VII Konferencja Interdyscyplinarna pt. Gdy minie pierwszy szok”. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej Być Razem”
w ramach realizacji zadania zleconego przez Powiat Cieszyński dotyczącego prowadzenia Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie a współfinansowanego przez wszystkie 12 Gmin.
Tegoroczna konferencja poświęcona była szerokiej problematyce, z którą spotykamy się przeciwdziałając przemocy w rodzinie. Jej zasadniczym celem była refleksja nad możliwościami wzmocnienia efektywności działań podejmowanych w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz propagowanie dobrych praktyk w tym zakresie. Cenne okazały się głosy prelegentów zmierzające do określenia skutecznych rozwiązań w zakresie systemowej pomocy osobom doświadczającym przemocy oraz jej świadkom.
W trakcie spotkania s. Anna Bałchan prezes Stowarzyszenia Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej w Katowicach zwróciła uwagę na problem handlu ludźmi w Polsce, Pani Joanna Bala psycholog w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie poruszyła temat działań pomocowych na rzecz małego dziecka z doświadczeniem przemocy, a Pani Marta Jarząbek-Słobodzian Sędzia Sądu Rejonowego w Cieszynie omówiła zagadnienia związane z obowiązkiem alimentacyjnym dorosłego dziecka na rzecz rodzica, sprawcy przemocy. Pani Sabina Lasok-Chwiedoruk psycholog oraz biegły sądowy opowiedziała w jaki sposób pomagać dzieciom doświadczającym przemocy seksualnej. Na zakończenie Konferencji Pani Magdalena Bosowska kierownik Powiatowego Ośrodka Wsparcia przedstawiła działalność Ośrodka na przestrzeni 3 ostatnich lat.
W konferencji wzięło udział 116 osób. Wśród uczestników byli przedstawiciele samorządów: radni, kierownictwo i pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Ośrodków Pomocy Społecznej. Ponadto w gronie uczestników znaleźli się członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych, funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, kuratorzy sądowi, przedstawiciele Prokuratury, pracownicy socjalni, pedagodzy, psycholodzy, pracownicy oświaty i służby zdrowia, przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Powiat Cieszyński powiat.cieszyn.pl/, powiat.cieszyn.pl/./aktualnosci,1827,konferencja-o-przeciwdzialaniu-przemocy-w-rodzinie.htm
Ostatnie Artykuły

Kamil Targosz z Osuchowskiego wygrał prestiżowy konkurs prawniczy

Domek Ogrodnika wraca do świetności – w parku u Kossaków trwa zmiana

W Strumieniu rozmawiano wprost o kryzysie dzieci i młodzieży

W Chybiu padły konkretne pytania o usługi społeczne i współpracę gmin

Budżet Obywatelski pod lupą. W Cieszynie szykuje się gorąca rozmowa o zmianach

Brak kasku i chwila na skrzyżowaniu w Zebrzydowicach - 15-latek w szpitalu

Nowa pracownia przyrodnicza w Pruchnej. Szkoła dostanie blisko 60 tysięcy złotych

Nowy łuk i wielki cel Krystiana Piszczka. Wsparcie już pracuje na wyniki

RapPedagog w Prażakówce. Warsztaty o profilaktyce dla rodziców i nauczycieli

Pięćdziesiąt i sześćdziesiąt lat razem. Cieszyn świętował wyjątkowe małżeństwa

Przy Łysku ruszyło porządkowanie terenu. Wycinka ma być minimalna

Tłumy i muzyka na Dniach Skoczowa. Finał należał do Dawida Kwiatkowskiego

Internet dla graczy – światłowód czy 5G?

Cieńków wypełniły spotkania, warsztaty i muzyka. Dziewięćsił wrócił do Wisły
Przydatne dane teleadresowe
- Uzdrowisko Ustroń - kontakt, pobyty lecznicze i rehabilitacja
- Kościół Miłosierdzia Bożego w Cieszynie - msze, kancelaria, sakramenty
- Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie - bilety, godziny, wystawy stałe i dojazd
- Filia Biblioteki w Pruchnej - kontakt, godziny i zasady wypożyczeń
- Przychodnia Rejonowa w Skoczowie - kontakt, poradnie i rejestracja
- Urząd Gminy Chybie - kontakt, godziny otwarcia i sprawy do załatwienia
