Książka pomaga nazwać emocje. W Cieszynie świętowano 25 lat biblioteki powiatowej

FOT. Powiat Cieszyński
W cieszyńskiej sali sesyjnej nie mówiono tylko o literaturze. Mówiono o tym, jak książka pomaga oswajać lęk, budować odporność i znaleźć słowa tam, gdzie człowiek zwykle milknie. Tego dnia spotkali się bibliotekarze, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy z powiatu cieszyńskiego oraz Zaolzia, a rozmowa szybko wyszła poza ramy zwykłej konferencji. Przy okazji wybrzmiał też ważny jubileusz – 25 lat Biblioteki Powiatowej.
- W centrum uwagi znalazło się czytanie, które wspiera, a nie tylko uczy
- Ćwierć wieku pracy Biblioteki Powiatowej wybrzmiało mocno
W centrum uwagi znalazło się czytanie, które wspiera, a nie tylko uczy
Spotkanie pod hasłem „Czytamy eMOCjami” odbyło się w Cieszynie i od początku miało wyraźny kierunek: pokazać, że książka może być narzędziem wsparcia, a nie wyłącznie szkolnym obowiązkiem. W rozmowach i wystąpieniach przewijał się temat biblioterapii, zdrowia psychicznego oraz tego, jak literatura obrazkowa i dobrze dobrane teksty pomagają dzieciom i dorosłym porządkować emocje.
W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu i środowiska bibliotecznego. Gości powitała Janina Żagan, starosta cieszyńska. Obecni byli między innymi Marcin Szarek z Sejmiku Województwa Śląskiego, Beata Macura z Zarządu Powiatu Cieszyńskiego oraz Stanisław Korfanty z Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach . W sali zasiedli również dyrektorzy bibliotek publicznych, czyli osoby, które na co dzień odpowiadają za dostęp do książek i kontakt z czytelnikami.
Program był gęsty od treści. Cztery wystąpienia poświęcono wartości czytania, roli biblioterapii, wspieraniu dobrostanu psychicznego i książce obrazkowej. Swoją perspektywę wniosły Ewa Katrušák z organizacji Celé Česko čte dětem, dr Wanda Matras-Mastalerz, Maria Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania oraz dr Małgorzata Swędrowska. Dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą to nie była teoria oderwana od codzienności, lecz konkretne wskazówki, jak mądrzej dobierać lektury i jak rozmawiać o nich z młodymi ludźmi.
Ćwierć wieku pracy Biblioteki Powiatowej wybrzmiało mocno
Drugim mocnym wątkiem dnia był jubileusz Biblioteki Powiatowej, która świętuje 25 lat działalności. To wyraźny znak, że instytucja od dawna jest czymś więcej niż zapleczem książek i katalogów. Zajmuje się także łączeniem bibliotek, wspieraniem ich współpracy i budowaniem dostępu do kultury oraz wiedzy w całym powiecie.
Z tej okazji przekazano gratulacje Izabeli Kuli, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Wyróżniono także osoby, które przez lata pracowały na rzecz środowiska bibliotecznego. Wręczono Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a odznaczenia przekazał Marcin Szarek. W takim momencie oficjalny gest nie jest tylko formą grzeczności. To sygnał, że praca bibliotekarzy i ludzi związanych z czytelnictwem ma realną wartość dla regionu.
Całe spotkanie zostawiło jasny obraz: dobra książka może otwierać rozmowę, pomagać rozumieć siebie i lepiej widzieć drugiego człowieka. Ale sama nie zrobi wszystkiego. Potrzebuje tych, którzy podadzą ją dalej – bibliotekarzy, nauczycieli, pedagogów, psychologów i rodziców. I właśnie na tym, w Cieszynie, zbudowano sens tego dnia.
na podstawie: Powiat Cieszyn.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Cieszyński). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Las, muzyka i pełne trybuny - 26. Piknik Leśny znów porwał Wisłę

Pacjenci muszą szukać budynku C. Poradnia chorób zakaźnych już w nowym miejscu

Kino pod gwiazdami wraca do Wisły. Pięć seansów i pięć różnych miejsc

W Strumieniu radni zamknęli 2025 rok i od razu ruszyli dalej

Lato w muzeach i u Kossaków. Region szykuje gęsty program spotkań

Brzozowa w Wiśle do remontu. Przez dwa miesiące kierowcy muszą uważać

Kasia Kowalska zamknie leśny piknik w Wiśle. Wstęp jest wolny

W Cieszynie szukają statystów do serialu kostiumowego

Mosty i kładki w obiektywie. Ruszył konkurs fotograficzny na Śląsku Cieszyńskim

Strumień daje szansę na nowy zawód. Bezpłatne kursy dla osób z górnictwa

Wakacyjne treningi siatkówki plażowej w Cieszynie dla chłopców 8–16 lat

Przemalowana hulajnoga nie pomogła - policjantka po służbie rozpoznała nastolatków

Kolejny odcinek Przepilińskiego idzie pod remont. Prace obejmą 630 metrów

Trzy dekady druku w Cieszynie. Muzeum otworzyło jubileuszowy cykl
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - kontakt, godziny i zgłaszanie usterek
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach Oddział w Cieszynie - kontakt, godziny, obsługiwany powiat
- Biuro Powiatowe ARiMR w Cieszynie - kontakt, dotacje i zadania w Międzyświeciu
- Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej w Ustroniu - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
- Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Zaborzu - kontakt, godziny i punkty biblioteczne
- Centrum Edukacyjno-Kulturalne U Kossaków w Górkach Wielkich - kontakt, godziny, atrakcje
