W Chybiu padły konkretne pytania o usługi społeczne i współpracę gmin

W Chybiu padły konkretne pytania o usługi społeczne i współpracę gmin

FOT. Powiat Cieszyn

W Chybiu samorządowcy z całego powiatu nie rozmawiali o ogólnikach, tylko o rozwiązaniach, które mają działać tu i teraz. Podczas czerwcowego plenarnego zebrania Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej na pierwszy plan wysunęły się usługi społeczne, aktywizacja mieszkańców oraz współpraca między gminami. W tle pojawił się też temat bezpieczeństwa i kontaktów ze Strażą Graniczną. To właśnie z takich spotkań zwykle rodzą się decyzje, które potem widać w codziennym funkcjonowaniu całego powiatu.

  • Przy stole o usługach społecznych i pieniądzach na ich rozwój
  • Straż Graniczna dołożyła do rozmowy temat współpracy z samorządami

Przy stole o usługach społecznych i pieniądzach na ich rozwój

W Chybiu przedstawiono doświadczenia Instytutu Społecznego Rozwoju, który zajmuje się aktywizacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych, biernych zawodowo, zagrożonych wykluczeniem oraz seniorów. To ważny sygnał dla gmin, bo właśnie te grupy najczęściej potrzebują usług szytych na miarę, a nie rozwiązań z katalogu. W takich rozmowach nie chodzi o teorię, lecz o to, jak dotrzeć do ludzi, którzy najłatwiej wypadają poza zasięg instytucjonalnej pomocy.

Dużo miejsca poświęcono także diagnozowaniu potrzeb mieszkańców i planowaniu usług społecznych. Samorządowcy omawiali, jak znaleźć środki zewnętrzne na działania odpowiadające na realne problemy, zamiast finansować projekty oderwane od życia. Dla mieszkańców oznacza to jedno: lepiej przygotowane wsparcie może być bardziej dostępne, bardziej trafione i bardziej elastyczne, zwłaszcza tam, gdzie potrzeby zmieniają się szybciej niż urzędowe procedury.

Straż Graniczna dołożyła do rozmowy temat współpracy z samorządami

Drugim ważnym wątkiem była rozmowa z płk. SG Pawłem Zoniem, Komendantem Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej . Dyskusja dotyczyła bieżącej współpracy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z samorządami lokalnymi, czyli tego, jak instytucje mogą działać razem wtedy, gdy potrzebna jest szybka wymiana informacji i sprawne reagowanie.

Takie spotkania mają w sobie mniej oficjalnego blasku, a więcej roboczej treści. I właśnie dlatego są potrzebne. W powiecie cieszyńskim, gdzie gminy muszą łączyć siły przy sprawach społecznych, organizacyjnych i bezpieczeństwa, wspólny stół bywa ważniejszy niż najdłuższa lista deklaracji. W Chybiu padł więc sygnał prosty, ale istotny: bez współpracy samorządów trudno budować rozwiązania, które naprawdę odpowiadają na potrzeby mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

na podstawie: Powiat Cieszyński.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Cieszyn). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.