Na cieszyńskim rynku młodzi zdali egzamin, który naprawdę ratuje życie

Na cieszyńskim rynku młodzi zdali egzamin, który naprawdę ratuje życie

FOT. Powiat Cieszyński

Na rynku w Cieszynie tego dnia nie było klasówek, ale stawka i tak okazała się wysoka. XXIV edycja akcji „Zdaj egzamin z życia” przyciągnęła młodych ludzi, którzy zamiast stresu przed maturą pokazali gotowość do oddania krwi. W centrum miasta wydarzenie nabrało szczególnej symboliki – tu liczyła się nie ocena, lecz gest, który może komuś uratować życie.

  • Rynek zamienił się w miejsce, gdzie egzamin zdawało się sercem
  • Uczniowie z powiatu przyszli nie tylko po wpis do historii

Rynek zamienił się w miejsce, gdzie egzamin zdawało się sercem

31 marca akcję krwiodawstwa zorganizowało Koło Terenowe PCK w Cieszynie, a jej adresatem byli przede wszystkim tegoroczni maturzyści z powiatu cieszyńskiego. W trakcie wydarzenia wicestarosta cieszyński Mieczysław Szczurek dziękował młodzieży za obecność i zaangażowanie, podkreślając, że oddanie krwi jest jednym z najcenniejszych darów, jaki można przekazać drugiemu człowiekowi.

„To wyjątkowa inicjatywa” – zaznaczył Mieczysław Szczurek, przypominając, że taka postawa jest „egzaminem z wrażliwości, solidarności i odpowiedzialności”.

Skala odzewu pokazuje, że nie była to jedynie symboliczna akcja. Na rynku pojawiło się ponad 200 osób, 145 z nich zostało zakwalifikowanych do oddania krwi, a ostatecznie 63 krwiodawców podzieliło się tym, co dla wielu pacjentów oznacza szansę na leczenie i powrót do zdrowia. Zebrano ponad 28 litrów krwi.

Uczniowie z powiatu przyszli nie tylko po wpis do historii

W akcję włączyli się uczniowie wielu szkół ponadpodstawowych z Cieszyna i Skoczowa, w tym liceów ogólnokształcących oraz zespołów szkół technicznych i branżowych. To właśnie ich obecność nadała wydarzeniu wyraźnie młodzieżowy charakter, ale też pokazała, że idea krwiodawstwa trafia do ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość.

Organizatorzy przeprowadzili akcję we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach . Honorowy patronat objęli Starosta Cieszyński, Burmistrz Miasta Cieszyna oraz JM Rektor Akademii WSB. Na uczestników czekały drobne upominki i poczęstunek, a panie otrzymały kwiaty. Dodatkowym elementem były pokazy i szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, przygotowane z myślą o najmłodszych uczestnikach.

„Bardzo zależy nam na tym, aby idea dzielenia się dobrem i ratowania życia docierała do jak najszerszego grona osób” – podkreślili organizatorzy, Katarzyna i Tomasz Piwocha.

Tego dnia cieszyński rynek stał się czymś więcej niż miejscem spotkań. Przez kilka godzin był przestrzenią, w której młodzi ludzie pokazali, że odpowiedzialność społeczna nie kończy się na deklaracjach, a pomoc można zacząć od jednego, bardzo konkretnego kroku.

na podstawie: Powiat Cieszyński.