Fałszywe maile podszywające się pod ZUS. Uważajcie na załącznik Z-3

Mieszkańcy Cieszyna otrzymują ostatnio e-maile, w których oszuści podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i proszą o odesłanie załącznika. Wiadomości noszą nagłówek „Oświadczenie ZUS” i wykorzystują prawdziwe imiona i nazwiska urzędników, co ma uśpić czujność. ZUS przypomina, że takie dokumenty nie są przyjmowane pocztą elektroniczną.
- Ostrzeżenie od ZUS dotyczące załączników Z-3
- Jak sprawdzić i gdzie zgłosić podejrzaną wiadomość w Cieszynie
Ostrzeżenie od ZUS dotyczące załączników Z-3
Oszuści wysyłają wiadomości z prośbą o wypełnienie i odesłanie formularza Z-3. W treści podszywających się maili pojawiają się autentycznie brzmiące dane pracowników, co ma zwiększyć wiarygodność próby wyłudzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nigdy nie żąda przesyłania wniosków, formularzy ani dokumentów mailem.
“To nie jest wiadomość od ZUS, a załącznik służy wyłudzeniu danych osobowych i numerów kont bankowych. Przypominam, że wnioski takie jak m.in. Z-3, nigdy nie są przyjmowane drogą mailową. Należy je przekazywać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)/eZUS. Jeszcze raz podkreślam, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie żąda przesłania wniosków, formularzy ani dokumentów mailem i nie kontaktuje się w ten sposób w sprawach składania wniosków”
— Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
Jak sprawdzić i gdzie zgłosić podejrzaną wiadomość w Cieszynie
- W razie wątpliwości należy skontaktować się z Centrum Kontaktów Klientów ZUS pod numerem 22 560 16 00 (pn.–pt. 7:00–18:00) lub zgłosić się do obsługi ZUS osobiście, by pracownik zweryfikował sprawę.
- Prawidłowe przekazywanie wniosków odbywa się przez PUE ZUS/eZUS — ZUS nie prosi o dokumenty mailem.
- Dodatkowe informacje na temat metod ochrony przed oszustwami znajdują się na stronie ZUS w artykule z 19 maja.
na podstawie: Powiat Cieszyn.
Ostatnie Artykuły

W Wiśle mocne życzenia na Dzień Matki. W centrum ciepło domu i codzienna troska

Dym na schodach i jedna osoba do ewakuacji. Urząd w Strumieniu sprawdził procedury

Bezpłatny kurs na czas kryzysu – uczy reagować na pożar i blackout

Muzyka i edukacja spotkają się na cieszyńskim kampusie

Osuchowski wraca ze Skoczowa z podwójnym srebrem. Deszcz nie złamał drużyn

W Strumieniu zamkną urzędy i instytucje. Jeden dzień przerwy

W Strumieniu wystawa o pamięci i gwarze poruszyła odwiedzających

Cieszyn szykuje weekend z Dniem Dziecka. Gry, pikniki i muzyka dla rodzin

Kochanowski na scenie biblioteki - Cieszyn dostanie literacką ucztę

Wiślańscy uczniowie zagrali w Katowicach. Zobaczyli też kulisy wielkiej muzyki

Czerwcowy kalendarz już czeka. W Wiśle będą kultura, sport i rodzinne wyjścia

Nowe boisko przy ZSGH w Wiśle już gotowe do gry

Wisła w czołówce finansowego rankingu. Awans daje mocny sygnał

W Cieszynie ruszają zgłoszenia, a stawką są indeksy warte tysiące
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Stanu Cywilnego w Istebnej - kontakt, godziny, opłaty
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Strumieniu - kontakt, godziny, zasiłki i pomoc
- Straż Miejska w Skoczowie - kontakt, godziny i zgłaszanie interwencji
- Szpital Śląski w Cieszynie - kontakt, oddziały, rejestracja i dojazd
- SKO-EKO Skoczów - kontakt, godziny, cennik ścieków i PSZOK
- Gminna Biblioteka Publiczna w Goleszowie - kontakt, godziny, filie i katalog online
