Gry jako furtka do książek — jak biblioteka łączy literaturę z rozgrywką

W sopranie regałów i klików padających na ekran, w Cieszynie powstało miejsce, gdzie plansza spotyka stronę. W Biblioteka Miejska w Cieszynie wydarzenia z pogranicza kultury i gier okazały się sposobem na przeciągnięcie młodych czytelników do świata książek.
- Projekt „Biblioteka na wyciągnięcie ręki” pokazał, że gry mogą otwierać książki
- Bibliotekarze uczyli się, jak przekuć rozgrywkę w zachętę do lektury
- Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych stworzyła nowe zakończenia i krótkie zwiastuny
Projekt „Biblioteka na wyciągnięcie ręki” pokazał, że gry mogą otwierać książki
W ramach projektu Biblioteka na wyciągnięcie ręki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, 9 września w Biblioteka Miejska odbyły się szkolenia i warsztaty dla bibliotekarzy i młodzieży. Warsztatowa formuła postawiła na praktykę: rozmowy o powiązaniach między literaturą, historią i kulturą a grami oraz testowanie metod grywalizacyjnych jako narzędzia zachęcającego do czytania.
Bibliotekarze uczyli się, jak przekuć rozgrywkę w zachętę do lektury
W spotkaniach wzięli udział pracownicy bibliotek, którzy wspólnie analizowali, w jaki sposób elementy znane z gier — fabuła, postacie, zadania — mogą pomóc młodym czytelnikom wejść w lekturę. Organizatorzy omawiali też praktyczne pomysły na warsztaty i działania czytelnicze opierające się na mechanikach znanych z gier, by książka stała się naturalnym „poziomem” do odkrycia dla grającej młodzieży 😊.
Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych stworzyła nowe zakończenia i krótkie zwiastuny
Po części szkoleniowej bibliotekę odwiedziła grupa uczniów z Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie, która wzięła udział w warsztatach praktycznych. Młodzi ludzie kreatywnie podeszli do zadań: wymyślali alternatywne zakończenia znanych tekstów literackich i przygotowywali kilkusekundowe zapowiedzi, jakby książka miała swój trailer. Wspólny czas pracy okazał się inspiracją także dla bibliotekarzy, którzy wracali do codziennych działań z nowymi pomysłami na łączenie gier i czytania.
na podstawie: Biblioteka Publiczna w Cieszynie.
Ostatnie Artykuły

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

Minuta ciszy pod Szpitalem Śląskim. W Cieszynie padły liczby, które bolą

Policjant po służbie zatrzymał bieg sprawy w Cieszynie - przyszło podziękowanie

W Wiśle uczniowie ćwiczyli demokrację. Samorząd pokazał im kulisy działania

Bezpłatne szkolenia dają drogę do nowych uprawnień zawodowych

Schody do Zamku Cieszyn runęły – cztery osoby trafiły do szpitala

Cieszyn znów szuka najpiękniejszych ogrodów. Rusza 54. konkurs zieleni

Majówka w Wiśle rozciągnie się od rękodzieła do biegu najmłodszych

Orliki UKS Cieszyn rozkręciły się po przerwie i nie oddały pola rywalom

Bezpłatne kursy w Strumieniu. Są miejsca na maszyny, spawanie i wózki

Julian Ochorowicz znów wraca do rozmowy. Audycja o Wiśle już w sieci

W Wiśle wraca marsz, który od 15 lat mówi o drugiej szansie
Przydatne dane teleadresowe
- Nadzór Wodny w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Zamek Cieszyn - kontakt, godziny, informacje
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Urząd Stanu Cywilnego w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie - kontakt, godziny, informacje
