2 lata to wiek, w którym dzieci chętnie się uczą i rozwijają wiele umiejętności. Znacznie poprawia się sprawność rąk, dzięki czemu dzieci są zdolne do chwytania przedmiotów i wykonywania wymagających większej precyzji i sprawności ruchowej. Zabawki dla 2-latka są już przeznaczone nie tylko do zabawy, ale też do rozwijania zdolności umysłowych i motorycznych.
Zabawka dla 2-latka
Dzieci około 2 roku życia stają się coraz bardziej samodzielne i wymagające. Nie sposób zająć je każdą zabawką. Potrzebują większej ilości bodźców i wyzwań. Ciekawe zabawki potrafią wspaniale zająć czas i pomóc w opanowaniu trudnych emocji dziecka, które często towarzyszą rozwojowi na tym etapie życia. Ważne, aby dziecko mogło rozwijać dłonie i palce. Istotne będzie też zapewnienie mu bodźców do rozwijania poziomu koncentracji, logicznego myślenia i szybkiego kojarzenia.
Istotne jest, aby rozbudzić w dziecku ciekawość i chęć do zdobywania nowych umiejętności. Odkrywanie świata musi być dla dziecka atrakcyjne na wielu płaszczyznach. Należy obserwować dziecko i zapewniać mu zabawki odpowiednie na danym etapie.
Zabawki manualne
Rączki dwulatka są już bardzo sprawne, dzięki czemu dziecko potrafi na przykład nawlekać koraliki, rysować, układać klocki i puzzle. Popularne zabawki dla 2-latka to przede wszystkim akcesoria do tworzenia biżuterii, kolorowanki, tablice kredowe do malowania, drewniane klocki lub duże puzzle dopasowane do umiejętności malucha.
Dobrym pomysłem są też zabawki edukacyjne z elementami do przesuwania lub naciskania. Popularne są też puzzle lub klocki, które wydają dźwięki przy prawidłowym dopasowaniu elementu. Jest to dla dziecka sygnał, że zrobiło coś dobrze. Tego typu zabawki rozwijają zarówno małą, jak i dużą motorykę. Ponadto pozytywnie wpływają na spostrzegawczość i wyobraźnię, a także uczą rozpoznawania różnych kształtów.
Najstarszą i najbardziej wszechstronną zabawką dla 2-latka są klocki. Pomocne będą zarówno te tradycyjne, drewniane, jak i bardziej nowoczesne. Dla większości dzieci układanie klocków jest bardzo atrakcyjne, ponieważ można podczas zabawy stworzyć wiele kombinacji wizualnych. Ponadto wymaga to umiejętności manualnych, wyobraźni i podstawowego rozpoznawania kształtów. Taka zabawa wspaniale pobudza dziecięcą kreatywność i zapewnia mnóstwo radości.