Dlaczego faktoring? Sprawdź powody, dla których warto z niego skorzystać

Faktoring to bardzo popularna usługa, którą z pewnością warto wziąć pod uwagę. W ostatnim czasie coraz więcej osób się na nią decyduje. Warto wiedzieć czym dokładnie jest faktoring i z jakimi zaletami się wiąże oraz z jakich powodów, warto z niego korzystać.

Czym jest faktoring?

Faktoring to bardzo popularna usługa, którą umożliwia sprzedaż faktur za gotówkę. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie uzyskali zysków finansowych z faktur, które wystawili. Zwykle taki stan rzeczy jest związany z bardzo długim terminem spłaty. Jeśli środki finansowe danej firmy w taki sposób zostaną zamrożone, a w trakcie oczekiwania na spłatę trzeba je użyć, najłatwiej jest odzyskać środki właśnie przez faktoring. 

Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, chętny przedsiębiorca może zwrócić się do firmy faktoringowej, albo do banku, który oferuje usługę tego typu. Instytucja, która zajmuje się faktoringiem to faktor. Wykupuje on od faktoranta należności i wypłaca gotówkę. Zwykle cały proces zamyka się w kilku dniach.

Rodzaje faktoringu

Faktoring można podzielić na dwa rodzaje: pełny i niepełny. Faktoring pełny czyli właściwy to usługa, która polega na tym, że faktor bierze pełną odpowiedzialność za daną należność. Strona będąca faktorantem sprzedaje fakturę i otrzymuje pieniądze. Z kolei kontrahent otrzymuje informacje, które dotyczą nowego numeru konta. Jeżeli jednak dojdzie do jakichkolwiek problemów dotyczących wypłacalności, to windykacja leży w obowiązku faktora. 

Z kolei faktoring niepełny to rozwiązanie polegające na tym, że przedsiębiorca, który decyduje się na skorzystanie z usługi faktoringu musi zadbać o to, aby dany kontrahent terminowo spłacił zobowiązania. Jeżeli w terminie nie dojdzie do zapłaty , faktorant musi zwrócić należność, która została uzyskana od firmy faktoringowej.

Osobnym rozwiązaniem jest faktoring mieszany. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, które łączy w sobie cechy faktoringu niepełnego i pełnego. Oznacza to, że faktor odpowiada za niewypłacalność kontrahentów do takiej kwoty, jaka została określona w umowie. Jeśli dojdzie do przekroczeniu limitu to odpowiedzialność przechodzi na faktoranta. 

Oczywiście faktoring można także podzielić z uwagi na inne kryteria jak np. jawność czy rodzaj instytucji.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu?

Usługa faktoringu niesie za sobą bardzo wiele korzyści, które z pewnością warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim umożliwia ona dostęp do środków, które zostały zamrożone niemal od razu. Dzięki tej usłudze można także skutecznie i szybko poprawić płynność finansową w firmie, a także zadbać o stabilizacją przychodów.

Kolejną zaletą tego rozwiązania to, że faktoring nie zmniejsza zdolności kredytowej. Nie wiąże się także z koniecznością zabezpieczenia wierzytelności. Korzystając z takiej usługi można też odliczyć koszty finansowe od podatku VAT i podatku dochodowego. 

Nie można także pominąć tego, że środki pochodzące z faktoringu mogą zostać wykorzystane na dowolne cele takie jak np. bieżące wydatki, zobowiązania podatkowe czy np. wynagrodzenia pracowników.

Z faktoringu mogą korzystać zarówno duże jak i małe firmy. Dzięki niemu można zapobiec zatorom płatniczym, a pieniądze które zostaną wpłacone można wykorzystać niemal od razu.

Dla kogo faktoring będzie najlepszym rozwiązaniem?

Faktoring to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które w swoim działaniu wykorzystują odroczone terminy płatności, a także dla tych, które szukają dodatkowych źródeł finansowania, które są bezpieczne dla swojej działalności.

Warto także zdecydować się na taką usługę chcąc zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi i problemami z płatnością. Jest to usługa kompleksowa, która ułatwia zarządzanie firmą. 

Warto jednak zaznaczyć, że koniecznym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z usługi faktoringu - https://efaktor.com.pl/oferta/ jest utrzymanie swojej firmy w zdrowej kondycji finansowej oraz dobre relacje z kontrahentami. Firmy, które mają niepopłacone długi lub ich płynność finansowa jest niepewna, na pewno nie uda się przejść pozytywnej weryfikacji przez faktora.

Faktoring to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim na problemy krótkoterminowe związane np. z realizowaniem większego kontraktu czy sprzedażą sezonową. Ponadto pomaga on zaplanować budżet na dłuższy czas.

Faktoring to bardzo ciekawa usługa. Szczególnie ją sobie cenią małe oraz mikroprzedsiębiorstwa. Warto przyjrzeć się bliżej informacjom na jego temat i podjąć decyzję o współpracy. Otrzymanie należności za faktury w terminie wcześniejszym bardzo pozytywnie oddziałuje na sytuację całej firmy, jest to także nieoceniony wkład w jej rozwój. Dodatkowo, współpracując z firmą faktoringową zapewnia wiele interesujących narzędzi jak np. podgląd wierzytelności, wysyłanie do kontrahentów przypomnieć o przekroczeniu terminów itd. Ciekawą opcją jest faktoring online, który w maksymalnym stopniu upraszcza całą procedurę. Wszystkie sprawy załatwia się zdalnie bez konieczności udania się do placówki.