Czym są obozy kondycyjne? Co dają Boot Camps?

Planując wyjazd na urlop, coraz częściej szukamy czegoś, co wyjdzie poza ramy standardowego wyjazdu all inclusive z leżeniem na leżaku. Chcemy: dowiadywać się nowych rzeczy, uczyć się, rozwijać i pokonywać własne słabości. Wszystkim fanom aktywnego wypoczynku do gustu przypaść może obóz kondycyjny. Na czym polega? Kto go organizuje? Jakie korzyści daje wyjazd na Boot Camps?

Czym jest obóz kondycyjny?

Obóz kondycyjny nazywany jest także Boot Camps, co można przetłumaczyć na język polski jako obóz dla rekrutów. To idea wyjazdów inspirowanych amerykańskimi obozami przetrwania dla amerykańskich żołnierzy. Choć w programach nie ma takich elementów jak musztra, zachowano ideę ciężkiego treningu na świeżym powietrzu. Każdego dnia odbywają się inne zajęcia (siłowe, wytrzymałościowe oraz szybkościowe), które mają za zadanie sprawdzić oraz poprawić sprawność uczestników – zazwyczaj jest ich kilka dziennie i w każdych można wziąć udział. Nad przebiegiem obozu oraz bezpieczeństwem uczestników czuwa wykwalifikowana kadra trenerska. Dodatkowo bardzo wielu z nich pomaga uczestnikom w rozwoju osobistym. Oprócz niezłego wycisku bardzo często można skorzystać z atrakcji sprzyjających rekreacji oraz wypoczynkowi. Obozy kondycyjne są przeznaczone dla osób w każdym wieku (zazwyczaj dolna bariera to 16 lub 18 lat, jednak znaleźć można Boot Camps dla dzieci), bez znaczenia na płeć.

Kto organizuje Boot Camps?

Boot Camps realizowane są przez wiele firm, każdego roku zyskują na popularności. Doskonałe obozy kondycyjne all inclusive organizuje bcamp.pl, ośrodek mieszczący się w Istebnej. W skład oferty wchodzą: zajęcia, zakwaterowanie, wyżywienie, masaże oraz treningi. W ofercie znaleźć można wyjazdy weekendowe, kilkudniowe oraz tygodniowe, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto organizacją obozów kondycyjnych zajmują się ośrodki sportowe, wypoczynkowe oraz znani sportowcy. Mogą być organizowane w różnych formułach oraz skupić się na różnorodnych aspektach ludzkiego ciała. W związku z tym bardzo ważne jest dopasowanie formatu wyjazdu do swoich możliwości i oczekiwań. Zazwyczaj organizowane mogą być:

  • Boot Camp dla osób o przeciętnej sprawności fizycznej,
  • Boot Camp hard dla osób o średniej i wysokiej sprawności fizycznej,
  • Boot Camp special, na których nacisk kładzie się na konkretne dyscypliny sportowe.

Co dają obozy kondycyjne?

Wiele osób uważa, ze każdy co najmniej raz w życiu powinien wziąć udział w Boot Camps. Nie jest to klasyczny obóz odchudzający, którego celem jest zrzucenie wagi u jego uczestników. Ważniejsze w tym przypadku jest zachęcanie do dalszej pracy nad sobą, zmiany trybu życia oraz odżywiania. Możliwe jest także poszerzenie swojej wiedzy na temat aktywności fizycznej oraz możliwość treningowych. Regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa, zbilansowana dieta pozwala na przyspieszenie metabolizmu oraz pozbycie się toksyn z organizmu.

Warto jednak pamiętać, że obóz kondycyjny to nie tylko trening dla ciała, ale i dla ducha. Dzięki udziałowi w treningach możliwy jest nie tylko odpoczynek i wyciszenia. Bardzo wielu uczestników Boot Camps przełamuje swoje słabości, bariery, co pozwala na zwiększenie wiary w siebie, we własne możliwości.