Drewno jest bardzo eleganckim, lecz niestety trudnym w utrzymaniu surowcem, który posiada szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym. Drewniane powierzchnie to sposób na uzyskanie ciepłego, przytulnego pomieszczenia, które będzie zachęcać do spędzania w nim każdej wolnej chwili. Drewno z powodzeniem wykorzystuje się do tworzenia konstrukcji przydomowych, jak taras, altanki czy werandy, dlatego warto zaopatrzyć się w środki, które zabezpieczą strukturę materiału przed niepożądanym działaniem warunków atmosferycznych. Farba do drewna, kolory i jej wykończenie nie musi być nudne – błyszczące, kolorowe farby do drewna pomogą nam ożywić przestrzeń w naszym domu i dodać jej kolorytu. Z kolei farba do drewna biała będzie bezpiecznym, sprawdzonym rozwiązaniem.

Najlepsza farba do parkietu na rynku

Niestety trudno określić, która farba do malowania drewna jest najbardziej godna polecenia. Producenci farb jak Jedynka czy Beckers do drewna oferują szeroki wybór produktów o wyjątkowych właściwościach, jednak wybór dobrej farby do drewna powinniśmy uwarunkować jej przeznaczeniem.

Farby zewnętrzne do drewna to przede wszystkim warstwa ochronna wymagającej powierzchni. Specjalna formuła farb do drewna zewnętrznych pozwala na uzyskanie powłoki, która w pełni zabezpiecza drewno przed szkodliwym działaniem wilgoci, promieniowania UV, a także mikroorganizmów, które powodują nie tylko uszkodzenie struktury drewna, ale również nieatrakcyjne plamy trudne do usunięcia. Malowanie drewna na zewnątrz nie jest skomplikowaną czynnością, jednak wymaga od nas dokładności i wcześniejszego przygotowania drewna do aplikacji produktu.

Farby do malowania drewna na zewnątrz

Farby do malowania drewna przeznaczone do użytku wewnętrznego różnią się składem od farb do drewna na zewnątrz z uwagi na inne warunki użytkowania. Produkty do malowania drewna wewnętrzne są mniej przystosowane do ochrony drewna przed szkodliwymi warunkami, jednak są niemniej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Farba do malowania drewna jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią szybkie i łatwe sposoby na metamorfozę wystroju wnętrz. Biała farba do drewna czy szara farba do drewna idealnie sprawdzają się w przypadku niewielkich przestrzeni mieszkalnych, które chcemy optycznie powiększyć. Biala farba do drewna, jak również pozostałe jasne odcienie farb łatwo przemalować, dlatego stanowi dobry podkład pod ciemniejsze pigmenty.

Farby do drewna i ich kolory nie kończą się jednak na neutralnych odcieniach. Złota farba do drewna to produkt, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jest to sposób na renowację ram obrazów, luster czy mebli, które straciły swój blask. Farba w szlachetnym odcieniu złota lub srebrna przywróci drewnianym elementom czasy świetności. Ponadto matowa farba do drewna wygląda dużo bardziej naturalnie niż farby z połyskiem, dlatego są one zdecydowanie częstszym wyborem.

Farba biała do drewna lub transparentna farba do drewna z powodzeniem wykorzystuje się do odnawiania starych, lecz ciągle modnych drewnianych posadzek, które pod wpływem intensywnej eksploatacji lekko się wysłużyły. Odpowiednia farba do parkietu nie tylko poprawi jego wygląd, ale i będzie stanowić barierę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi jak zarysowania czy pęknięcia.

Aplikacja farb do drewna powinna przebiegać bezproblemowo, jeśli wybierzemy produkty najwyższej jakości. Dobra farba to farba przyjazna dla zdrowia i środowiska, dlatego w sklepach warto szukać półek z farbą ekologiczną do drewna. Nie posiada ona szkodliwych substancji, dzięki czemu nie narażamy swojego zdrowia.