W dniu 21 i 22 stycznia, kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka, warto pomyśleć o bezpieczeństwie naszych bliskich. W obliczu rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni, jak możemy skutecznie chronić seniorów przed oszustwami?
- Bezpieczne święto w Krakowie. Jak zadbać o bliskich?
- Jak rozpoznać oszustwo? Praktyczne wskazówki dla seniorów
Bezpieczne święto w Krakowie. Jak zadbać o bliskich?
W miastach takich jak Kraków, gdzie tradycja spotkań rodzinnych jest silna, Dzień Babci i Dziadka staje się doskonałą okazją do refleksji nad bezpieczeństwem naszych najbliższych. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost aktywności seniorów w internecie, co niestety wiąże się z nowymi zagrożeniami. Badania pokazują, że aż 82% osób starszych korzysta z bankowości elektronicznej. To ogromny postęp, ale również pole do działania dla oszustów.
Jak rozpoznać oszustwo? Praktyczne wskazówki dla seniorów
Policja oraz różne instytucje organizują kampanie edukacyjne, takie jak #ZnamTeNumery, które mają na celu uświadamianie seniorów o zagrożeniach związanych z oszustwami telefonicznymi. Oszuści często podszywają się pod pracowników banków czy służb mundurowych, wykorzystując techniki takie jak „vishing”. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli świadomi metod działania przestępców i potrafili je rozpoznać.
Warto przypomnieć bliskim, aby zawsze konsultowali się z rodziną przed podjęciem decyzji dotyczących przekazywania pieniędzy lub udostępniania danych osobowych. W dniu ich święta, życzmy im nie tylko radości i zdrowia, ale także bezpieczeństwa w codziennym życiu.
„Pomimo dobroci swego serca i chęci niesienia pomocy innym, gdy odbierzecie telefon z prośbą o pomoc od wnuczka, członka rodziny, czy nawet policjanta, prosimy, zastanówcie się i przed podjęciem decyzji skonsultujcie ją z najbliższymi.”
Dbajmy o naszych dziadków nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia. Ich bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem!
Opierając się na: Policja Cieszyn