Policja w Cieszynie: Akcje na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych już wkrótce
W najbliższych dniach na terenie powiatu cieszyńskiego policjanci przeprowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych. Akcje "Bezpieczny cyklista" oraz "Bezpieczny pieszy" mają na celu zwrócenie uwagi na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz promowanie bezpiecznych zachowań na drodze.
 1. Akcje mają na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych.
 2. Policjanci zwrócą uwagę na prawidłowe wyposażenie rowerów oraz zachowanie kierowców.
 3. Wzrost liczby zdarzeń na przejściach dla pieszych w województwie śląskim.
 4. Apel o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Policjanci z Cieszyna przypominają, że bezpieczeństwo na drodze to kwestia, która dotyczy nas wszystkich. W ostatnich latach na terenie województwa śląskiego zauważono spadek liczby potrąceń pieszych na jezdni, jednak wzrosła liczba zdarzeń na przejściach dla pieszych. W związku z tym, kierujący pojazdami są proszeni o szczególną ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Statystyki policyjne pokazują, że aż 85% kolizji i wypadków drogowych powodują kierujący pojazdami, podczas gdy piesi są sprawcami jedynie około 8% tych zdarzeń. Mimo że piesi są w uprzywilejowanej pozycji na przejściu dla pieszych, to właśnie oni ponoszą najpoważniejsze konsekwencje wypadków. W konfrontacji z pojazdem, pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali przepisów i dbali o własne bezpieczeństwo.

Rowerzyści, podobnie jak piesi, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego policjanci cyklicznie organizują akcje takie jak "Bezpieczny cyklista", podczas których zwracają uwagę na zachowanie rowerzystów, prawidłowe wyposażenie ich pojazdów oraz trzeźwość kierujących. W trakcie tych działań kontrolowane jest również zachowanie kierowców wobec jednośladów oraz właściwe postępowanie w relacji pieszy-kierowca.

W ramach działań "Bezpieczny cyklista" i "Bezpieczny pieszy", policjanci będą przypominać rowerzystom o konieczności posiadania odpowiedniego wyposażenia, takiego jak:

 • z przodu - co najmniej jedno światło białe lub żółte selektywne, które może być migające,
 • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
 • sprawny hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dodatkowo, rowery mogą być wyposażone w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczony na obu bokach opony lub elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Warto również pamiętać o kilku zasadach uczestnictwa w ruchu drogowym:

 • Jeździć w kamizelce odblaskowej, odzieży wyposażonej w elementy odblaskowe oraz kasku ochronnym.
 • Używać roweru prawidłowo wyposażonego i sprawnego.
 • Zachować ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu lub pojazdowi.
 • Unikać rozmów przez telefon oraz używania słuchawek podczas jazdy.
 • Przekraczać jezdnię na przejazdach dla rowerów, a na przejściach dla pieszych przeprowadzać rower.
 • Sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu odpowiednio wcześniej.
 • Przestrzegać przepisów ruchu drogowego i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Przypominamy również, że kierującemu rowerem zabrania się czepiania się pojazdów, jazdy bez trzymania się co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach, a także jazdy obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu.

Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie świadomości uczestników ruchu drogowego oraz poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Zachęcamy do włączenia się do akcji oraz przekazywania informacji, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich.


Źródło: KPP w Cieszynie