UM Cieszyn: Przekraczanie granic nad Olzą
Rozgraniczenia umysłu i świata odbijają się na srebrnym ekranie - Cieszyn ponownie staje się areną dialogu międzykulturowego. Przez pięć dni maja, miasto na pograniczu Polski i Czech zamieni się w ośrodek filmowej i literackiej refleksji, celebrując wyjątkowe jubileusze i przekraczając wszelkie granice. Czy jesteś gotów na podróż w głąb kinematografii i literatury?
  • Festiwal Kino na Granicy jako miejsce spotkań miłośników kina i literatury.
  • Dwa jubileusze - Joseph Conrad-Korzeniowski i Franz Kafka - jako inspiracja do dyskusji o języku i złu.
  • Program literacki i filmowy z akcentem na przekraczanie wewnętrznych i zewnętrznych granic.
  • Premiery filmowe i obrazy odnoszące się do literatury w kontekście wydarzenia.
  • Spotkania z pisarzami i tłumaczami z Grupy Wyszehradzkiej.
  • Informacje praktyczne dotyczące 26. edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.

Kiedy mowa o połączeniach kulturowych i dialogu między narodami, Cieszyn staje się idealnym tłem. Niebawem nasze miasto znów wypełni się dźwiękami i obrazami z najróżniejszych zakątków Europy Środkowej – wszystko za sprawą 26. edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, który odbędzie się od 1 do 5 maja 2024 roku.

W tym roku wydarzenie ma szczególnie bogaty program, który współgra z literaturą oraz filmem. W centrum uwagi znajdą się tematy takie jak alienacja społeczna, kryzys demokracji, a także zło w kontekście indywidualnym i globalnym. Wśród zaproszonych gości znaleźć można znamienitych pisarzy i tłumaczy, reprezentujących kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Podczas festiwalu nie zabraknie odniesień do literackiego dziedzictwa. Dwie stulecie temu, śmierci dwóch wybitnych pisarzy: Josepha Conrada-Korzeniowskiego i Franza Kafki, staje się okazją do refleksji nad językiem, który może być zarówno pomostem, jak i barierą między ludźmi, oraz nad złem, które nieustannie otacza nasze społeczeństwo. "Triumfy populizmów i kryzys demokracji na świecie, także w naszych krajach, panoszenie się zła oraz alienacja człowieka i całych grup społecznych – to tematy, których filmowym i literackim ujęciom chcemy się poświęcić" – zapowiada Andrzej S. Jagodziński, szef zespołu tworzącego program Literatura na Granicy.

Filmowa odsłona festiwalu przynosi premiery oraz dzieła związane z literaturą. W programie znalazły się takie pozycje jak "Bracia" w reżyserii Tomáša Mašína czy "Lipstick on the Glass" Kubu Czekaja. Równie ciekawie zapowiada się sekcja poświęcona twórczości Kafki i Conrada, gdzie na widzów czeka "Smuga cienia" w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz animacja "Franz Kafka" Piotra Dumali.

Zachęcamy mieszkańców do udziału w tej niezwykłej kulturalnej przygodzie, która od lat nie tylko łączy miłośników sztuki, ale również przyczynia się do budowania mostów między ludźmi, kulturami i narodami. Szczegółowe informacje na temat programu i akredytacji dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu.


Na podstawie: UM Cieszyn